Ağda Sonrasında Çıkan Yüz, Kol, Bacak Sivilcelerine Bilimsel Çözümler

ağda sonrası sivilce ve kızarıklık

Ağda sonrası oluşan sivilceler farklı biçimlerde olabilir. Bu yazıda, genellikle ustura, jilet, ağda bantları ya da epilatör sonrası yüzde, kollarda, bacaklarda ya da vücudun diğer bölgelerinde yanan ya da kırmızı, tahriş olmuş deriyi kabartarak gözle görülebilecek reaksiyonlardan bahsediyor olacağız. Bu reaksiyonlara karşı her cildin farklı tepki göstermesi bir gerçektir ve hoş olmamakla birlikte hafif bir kabarıklık söz konusu ise (özellikle bikini bölgesi gibi kalın tüylerin ağdasından sonra) biraz normal kabul edilebilir. Özellikle yüze ağda yaptıktan sonra sivilce çıkması en son isteyebileceğimiz şeydir. İyi haber şu ki, hassas cildiniz olsa bile, hepsini azaltmak veya tamamen önlemek için sizlere çözüm olacak yöntemler var.

Epilasyon veya ağda sonrası sivice nasıl geçer sorusunun cevabını gelin bilimsel araştırmalarla inceleyelim.

Ağda Sonrası Kabarıklık veya Sivilce Normal mi?

Evet, normal görülen bir durumdur (1). Tüyler kuvvetlice alındığında,  çevresindeki cilde baskı uygular. En iyi ağda yöntemi daha yumuşak olandır. Ama yine de birçok insanda sonradan hafif kabarıklık ve iltihap gelişir. Bu durum genellikle birkaç gün içinde iyileşse de, tedavi uygulamak iyileşmeyi daha da hızlandırabilir ve ileride oluşabilecek kabarma ya da tahrişleri önleyebilir.

Bu sivilcelerin neden oluştuğu, çabuk rahatlama ipuçları, ağda sonrası ve ağda sırasında hemen ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ağda Sonrası Sivilce Lekeleri Neden Olur?

Birçok insanda epilasyondan sonra folikülit denilen (inişli çıkışlı, sivilce benzeri kabarıklıklar) belirtiler gelişir. Genellikle iltihaptan kaynaklanır. Enflamasyon tipik olarak tedavi olmadan kendiliğinden geçer.

Peki folikülit nedir?

Folikülit, bir veya daha fazla kıl folikülünü etkileyebilen enflamasyon veya enfeksiyondur. Kısaca Follikülit kıl kökü iltihabıdır(2). Kıl folikülleri tüylerin köklerini saran küçük boşluklardır.

Saç deriniz de dahil olmak üzere, cildiniz yüzeyinde tüylerin büyüdüğü her yerde folikülit oluşabilir. Kalça, yüz, boyun ve koltuk altlarınızda, sürtünmenin sık olduğu yerlerde veya ağdadan sonra ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Popoda sivilce oluşması en rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Genellikle küçük yumrular olarak sivilce veya kızarıklık şeklinde görünebilir.

Birkaç günden fazla süren beyaz veya sıvı yara başları oluşmuşsa, folikülitiniz hafif bir enfeksiyonun sonucu oluşmuş demektir ve genellikle evde tedavi edilebilir.

İlk iltihaplanmanın azalmasından sonra deride bir kabarıklık gelişirse iç içe geçmiş tüylerin veya kıl batmalarının neden olduğu bir durum olabilir. Batık tüyler spesifik bir folikülit türüdür. Bu durumda tüyler, cilt yüzeyinden çıkmak yerine tekrar cilde doğru uzarlar.

Batık tüyler ya da kıl dönmeleri, sivilceye benzeyen küçük, yuvarlak kabarıklıklara veya sivilcelere neden olur.

Kabarık ve kıvırcık tüylere sahip kişilerde batık oluşma olasılığı daha yüksektir.

Her ne kadar kıl dönmesi şeklinde batık tüyler en sonunda cilt yüzeyinden kendi başlarına çıkabilseler de, onları yüzeye çıkarmaya ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Yüz ağdası yaparken bu durumun oluşmaması için önlem almak önemlidir.

Ağda Sonrası Sivilceleri veya iltihabı Azaltmak İçin İpuçları

Çok ciddi olmayan tahrişlerde vücudun alışabilmesi için kendi başına iyileşmeye bırakılması en iyisidir. Bunlarla beraber şişliği ve iltihabı azaltmak için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

 • Bol kıyafetler giyin: Sıkı kumaşlar hassas ciltlerde tahrişi artırabilir.
 • Etkilenen bölgeye soğuk bir kompres uygulayın: Soğuk su altından temiz bir bez geçirerek poşet içerisine koyduktan sonra veya direk tahriş olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu rahatlatıcı işlemdeki süre en fazla 20 dakika olacak şekilde uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Kese kullanın: Batık kıl uçlarını çıkarmak için bir iki kere kese ile kılların üzerinden geçerek uçlarını deri yüzeyine çıkarabilirsiniz. Hatta keseyi ıslatmadan çay şekeri ile derinize sürerseniz şeker taneleri kıl köklerine denk gelerek sert yapısı sayesinde batık kıl uçlarını çıkaracaktır.
 • Kıl batmalarını çıkarmaya yardımcı olmak için ılık bir kompres uygulayın: Sıcak su altında temiz bir bezi ıslatarak, poşet içerisinie koyduktan sonra, havluya sardığınız zaman  kıl batmalarının olduğu  bölgeye bir seferde 5 dakika kadar uygulayın.
 • Ağda sonrası sivilceleri patlatmaktan ya da sıkmaktan kaçının. Bu işlem sadece cildinize zarar vermekle kalmaz, bakteri üremesine neden olabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir. Özellikle kaba bölgelerde ve bacakta sivilce oluşmuşsa en kolay ulaşılabilecek bölge olduğu için dokunulmaması önerilmektedir.

Ağda Sonrası Oluşan Sivilce Kaç Günde Geçer?

Ağda sonrası bir ila iki gün içerisinde kırmızı, yuvarlak, kaşıntılı şişlikler ortaya çıkabilir (3). Uzmanlara göre ilk defa ağda yapıyorsanız sivilceler birkaç gün geçmeyebilir. Fakat düzenli olarak ağda yapan bir kişide vücut buna alıştığı için sivilce oluşturma veya kabarıklık şeklinde tepki vermez.

Hafif bir kızarıklık veya tahrişiniz var ise, aşağıda sıraldığımız temel öz bakım ve tedavi önlemleri ile birkaç gün içinde sivilceleriniz geçecektir. Daha ciddi veya tekrarlayan folikülit ya da tahrişler için doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Yüz Bacak Boyun vs. Kıllarını Aldırdıktan Sonra Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

Örneğin yüz ağdası sonrası sivilce ve kabarıkların nasıl önlenebileceği öncelikle birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar

 • Ağda bölgesi
 • Ağda yapılma şekli
 • Cilt hassasiyeti

Profesyonel bir ağda işleminden sonra sağlık ya da güzellik uzmanınız size o bölgeye özgü detaylı bakım sonrası bilgi sağlamalıdır. Eğer evde uguluyorsanız işte bazı genel öneriler.

Ağda sonrasınsa hemen yapılması gerekenler:

 • Tahrişi ve hassasiyeti azaltmak için soğuk bir kompres uygulayın veya ağdadan 1 saat sonra soğuk bir duş alın. Sıcak banyo veya duştan kaçının.
 • Duş alırken sabun kullanmaktan kaçının. Çünkü kullanacağınız sabun açık olan kıl gözeneklerinize girerek tahrişi artıracaktır.
 • Sürtünme ve tahrişi önlemek için bol kıyafetler giyin.
 • Hassas cildi tahriş edebilecek parfümlü ürünlerden, losyonlardan, kolonyadan ve kremlerden kaçının. (Bepantol kullanılabilir)
 • İltihaplanmayı azaltmak için mumlu bölgeye antibiyotikli veya kortizonlu bir krem ​​sürün.
 • Ağda sonrası 24 saat boyunca aşırı aktivitelerden, yürüyüşten, spordan veya kas kuvveti gerektirebilecek işlerden kaçının. Bu aktiviteler sonrası oluşabilecek yer, yeni ağdalanmış cildi tahriş edebilir.

Ağda işleminin 1. ve 2. günüden sonra yapılması gerekenler:

 • Sürtünmeyi azaltmak için bol elbiseler giymeye devam edin.
 • Parfümlü yağlardan ve kremlerden uzak durmaya devam edin. Cildi gerektiği gibi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olmak için aloe vera özlü tahriş etmeyen alkol bulundurmayan bebe kremlerini kullanabilirsiniz.

Bir sonraki ağda operasyonuna kadar yapılması gerekenler:

 • Düzenli olarak temizlenin, tahriş edici sabunlar kullanmayın. Cildi yakmayan bebe sabunlarını kullanabilirsiniz. Ölü deriyi ve diğer döküntüleri gidermek, gömülü kılları çıkarmaya yardımcı olabilir ve kıl dönmelerini önleyebilir.

Ağda Sonrası Cildinizi Rahatlatmak İçin Evde Yapılabilecekler

Cildinizde tahriş veya iltihaplanma ile uğraşıyorsanız, rahatlamak için evde bulunan bazı doğal malzemeri tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.

Mutfağınızda veya eczanenizde bu tedavi malzemeleri için hali hazırda  zaten sahip olmuş olabilirsiniz. Değilse, muhtemelen yerel eczanenizden veya marketten asağıda sıraladığımız malzemeleri kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Toz Şeker

Toz şeker ile deri yüzeyini fırçalama veya lifle beraber hafifçe keseleme işlemi  tahrişi yatıştırmaya yardımcı olabilir ve iç içe geçmiş tüylerin, batıkların oluşmasını önleyebilir.

Ağda sonrası batıkları ve kıl dönmelerini önleyici ev yapımı tarif: Yarım bardak toz şekeri yarım bardak hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye lif kullanarak veya elinizle az miktarda uygulayın ve yavaşça dairesel hareketlerle ovalayın.

Aloe Vera

Bir aloe vera bitkisine, özüne veya doğal kremine sahipseniz, besleyici faydalarından yararlanmak için tek yapmanız gereken, tahriş olan bölgelere sürmek olacaktır. Aloe vera özlü malzemenizi doğrudan etkilenen bölgeye sıkın ve bilimsel araştırmalara göre iltihabı hafifletmek için cildinize nazikçe masaj yapmanız cildinizi rahatlatmaya  ve sivilce deliklerini onarmaya yardımcı olacaktır.

Bunu günde üç defaya kadar yapabilirsiniz. 

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı ya da siğer adıyla Melaleuca alternifolia yağı uzmanlara göre yeni ağda yapılmış cildi rahatlatır . Yağın kıl alma işleminden sonraki ilk veya ikinci günde gözenekleri tıkama olasılığı daha yüksektir, bu nedenle bu yağı inceltmeniz gerekebilir.

Çay ağacı esansiyel yağını cildinize uygulamadan önce zeytin yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcıyla seyreltmelisiniz. Her 1 damla çay ağacı yağı için 10 damla hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı  ekleyin. Tabi kullanmadan önce bileğinizin iç kısmına seyreltilmiş bu karışımı damlatarak cildinizde oluşabilecek alerjileri test edin. 24 saat içinde cildinizde herhangi bir reaksiyon yoksa rahatlıkla ağda sonrası için kullanabilirsiniz.

Seyreltilmiş bu karışımı etkilenen bölgeye günde üç kez uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi yapılan bir araştırmaya göre doğal bir mikrop öldürücü antiseptiktir. Elma sirkesine bir pamuklu ped batırın ve iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için iltihaplı bölgeye günde üç kez uygulayın. Elma sirkesi sivilce için en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmak ve çarpmaların oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için geleneksel güzellik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Cadı Fındığı

Cadı fıdığı witch hazel olarak yabancı kaynaklarda karşımıza çıkar. Ve bir takım araştırmalara göre döküntüleri, kabarıklıkları iyileştirmeye ve önlenmeye yardımcı olabilecek başka bir antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Saf cadı fındığı ekstraktına bir pamuk batırın ve etkilenen bölgeye günde üç kez uygulayın.

Özellikle iltihaplı sivilceyi geçirmek için kullanılabilir.

Kremler ve Diğer Bakım Ürünleri

Hidrokortizon kremi  iltihabı ve şişliği azaltan topikal bir steroiddir. Ağda sonrası tahrişi gidermek için uygulanabilir. İmkanınız var ise doktorunuzdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

Çay ağacı yağı içeren kremler, iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir ve enfeksiyon riskinizi azaltır. Çay ağacı yağının aksine, bu ürünler gözeneklerinizi tıkamayacaktır ve ağda sonrası hemen uygulanabilir.

Leke kremi olarak Aloe vera bitkisinden elde edilen Aloe Vera özlü kremler veya jeller, ayrıca yatıştırıcı, nemlendirici ve antienflamatuar faydalara sahiptir.

Bepontol yanık tedavisi kremi olarak özellikle yüze ağda yaptıktan sonra sivilce çıkmaması için veya kızarıklıkları önlemek amacıyla doktorunuz kontrolünde kullanılabilir.

Pudra cildi rahatlatarak ağda sonrası sivilcelenmeye iyi gelebilir.

Yine doktor kontrolünde fucidin tarzı ürünleri ağda sonrası antibiyotik krem olarak kullanabilirsiniz.

Bu tür ürünleri kullanmadan önce doktorunuz veya eczacınıza danışmanız daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Diğer Çözümler

Peeling pedleri veya kese tarzı lifler, ölü cilt hücrelerinin ve diğer artıkların çok fazla fırçalamadan temizlenmesini kolaylaştırır. Geleneksel fırçalar, yeni ağdalanmış cilt için çok sert olabilir.

Tend Skin tarzı cilt losyonları, iç içe geçmiş, ters dönmüş saç ve yumruları azaltma kabiliyeti sayesinde cildinizdeki sivilcelenmeyi engelleyebilir.

Cilt uzmanınızdan sivilce yapmayan sir ağda önerileri için yardım alabilirsiniz.

Ağda Öncesinde Sivilcelenme Önlemi Olarak Ne Yapılabilir?

Rutin temizlik, cildi rahatlatma ve peeling, kılları aldıktan sonra oluşabilecek tahrişleri ve sivilceleri önlemenin en kolay ve en etkili yoludur.

Ölü cilt hücrelerinin ve diğer deri döküntülerinin birikmesini önlemek için, her gün en az bir ya da iki kere hafif bir ovma veya peeling bezi kullandığınızdan emin olun.

Ağda yapmaya başladığınızda, belirli aralıklarla ağdaya devam etmek önemlidir. Tüylerinizin doğal büyüme döngüsüyle aynı zamanlamada olması için genellikle dört ila altı hafta arayla ağdayı tekrar etmeniz gerekir.

Bu zaman çizelgesinin dışında bir ağda yaparsanız vücudunuzdaki tüylerin  büyüme düzeni bozulabilir. Bu, tahriş olma riskini ve kıl dönmesi olasılığını artırır.

Ağda zamanınız yaklaşırken cildiniz hala tahriş olmuşsa, cilt uzmanınızı ya da doktorunuzu arayın.

Kaynaklar

 1. Follikülit Nasıl Tedavi Edilir? turkdermatoloji.org.tr/public/media/hasta_bilgilendirme/Follikulit.pdf
 2. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression .ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
 3. Antioxidant and potential anti-inflammatory activity of extracts and formulations of white tea, rose, and witch hazel on primary human dermal fibroblast cells. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214789/
 4. Hair removal: How to wax. aad.org/public/skin-hair-nails/hair-care/hair-removal-waxing
 5.  Tea tree oil. mayoclinic.org/drugs-supplements-tea-tree-oil/art-20364246
 6. How to Treat and Prevent Bumps After Waxing. healthline.com/health/beauty-skin-care/bumps-after-waxing#tips-for-prevention
 7. Folliculitis.mayoclinic.org/diseases-conditions/folliculitis/symptoms-causes/syc-20361634

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz