Hamilelikte Bilimsel Olarak Kız veya Erkek Bebek Belirtileri Nasıl Açıklanır?

kız bebek ve erkek bebek
kız bebek ve erkek bebek

Bebeğim kız mı erkek mi nasıl anlarım, erkek bebek belirtileri bilimsel olarak nasıl açıklanır, kız bebek bekleyen hamileler nasıl belli olur ya da hamilelikte bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır sorularını merak ediyorsunuzdur ve elbette tahmin etmek için her türlü bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Evet, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek, siz de dahil herkesin istediği bir şeydir. Tahmin diyoruz, çünkü cinsiyet tahmini basit bir tahmin değildir. Hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışan ve daha sonra bebeğinizin cinsiyeti hakkında bir sonuca varmaya çalışan insanlarla tanışmışsınızdır.

Herkesin önerdiği bu tahminler sizi yorabilir. Bunlarla beraner, yapılan cinsiyet tahmini testleri ne kadar doğrudur? Hamilelik belirtilerine bakılarak bebeğin erkek veya kız olup olmadığı söylenebilir mi?

Bebeğinizin cinsiyetin tahmin edilmesine dayanan bazı genel hamilelik belirtileri şunlardır (1):

  • Koyu renkli idrar bir erkek çocuk belirtisi olduğunu gösterirken, bulanık renkteki idrar bebeğin bir kız olduğuna işaret edebilir.
  • Başka bir teori meme büyüklüğünden bahsetmektedir, bunun kız mı erkek mi olduğunu ayırt etmeye yaradığı söylenmektedir.
  • Soğuk ayaklar, bir erkek çocuğunuzun olduğu anlamına gelebilir.
  • Dakikada 140’tan daha az kalp atışına sahip bir bebeğin bir erkek bebek olduğu anlamına gelirken dakikada 140 atımın üzerindeki bir fetüsün kız olduğu belirtilmektedir.

Uzmanlar bebeğin cinsiyetini, yalnızca yaşadığınız semptomları tahmin ederek kesin bir şekilde öğrenmenin bir yolu olmadığını söylemektedir. Yale Üniversitesi profesörü Dr. Sonya Abdel-Razeq, “Birçok kültür fetüsün cinsiyetini tahmin ederken hamilelik belirtilerini farklı olarak tanımlamasına rağmen, herhangi bir teoriyi destekleyen bilimsel bir kanıt henüz yoktur.” diye eklemiştir.

Peki erkek bebek belirtileri veya kız çocuğu belirtileri bilimsel olrak açıklanabilir mi?

Bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilecek birçok hamilelik belirtisi olsa da, burada bir kesinlik olmadığının altını çizmek gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, yapılan cinsiyet tahmini testlerinin arkasındaki gerçeği belirlemeye yardımcı olacak bilimsel çalışmalara henüz rastlanmamıştır.

Kız mı Erkek mi, Hangi Gebelik Belirtileri?

Erkek bebek belirtileri bilimsel olarak nasıl açıklanır, kız bebek bekleyenler için hamilelik belirtileri nasıldır, ya da bebeklerin cinsiyetlerinin bilimsel olarak açıklamasını nereden öğrenirim gibi sorular bebek bekleyen her çiftin kafasını meşgul etmektedir. Bebek cinsiyet belirtileri konusunda bu anekdotların efsane mi yoksa gerçekler mi olduğunu ve karnınızdakinin bir kız çocuğu olup olmadığını gerçekten nasıl belirleyeceğiniz hakkında bilimsel veya söylenti olabilecek bazı bilgileri aşağıda sıralıyoruz. (2 , 3)

1. Bebeği Normalden Daha Yukarıda Taşıma

Karnınız biraz daha yüksekte duruyorsa: tebrikler, bu kız cinsiyet işareti! Halk arasında kız bebek karnı daha yüksekte durmaktadır gibi bir inanış vardır. Ya da en azından bu konuda bir fikriniz var.

Daha alçakta taşımak ise erkek çocuğu belirtisi olarak görülmektedir.

Ancak, yüksek bir göbek için başka bir sebep de olabilir. Bu sizin ilk hamileliğiniz ve vücudunuz iyi durumda ise, mide kaslarınız, vücut şekliniz ve hamileliğiniz boyunca ne kadar kilo aldığınız, ele alınınca sadece kız bebek olduğu için karnınız daha kalkık durmuyor olabilir.

Tabi sadece karnınızı değerlendirerek cinsiyeti söyleyemezsiniz. Mesela çoğul gebelikler de aynı kasların elastikiyetini etkileyebilir.

2. Kilolanmanın Ortada Olması

Bebeğin ağırlığının nerede daha fazla olduğuna dair benzer bir hikaye vardır. Kız bebek belirtileri durumunda, hamilelik dönemindeki kilo alımı vücudunuzun orta yani sadece karın kısımlarında ise, burada bir kız çocuğu vardır diyebiliriz.

Hamilelikte erkek bebek hangi tarafta olur diye sorduğunuzda ise bu belirtilerdeki gibi ortada olmayan kilolanma şeklinde cavap varebiliriz.

Fakat yine de, çocuğu ve kilolarınızı nasıl ve nerede taşıdığınız vücut tipiniz, kilo alımı ve diğer fiziksel faktörlerle ilişkilidir. Bebeğinizin cinsiyetini belirlemede kesin bir şekilde yardımcı olamaz.

Peki erkek bebek karnı nasıl olur?

3. Düşük Seviyede Taşımak

Eğer bebeğinizi biraz daha düşük seviyede taşıyorsanız bu durum erkek bebek nasıl belli olur sorusunun cevabı olabilir. Böyle bir durumda bir erkek çocuğunuzun olabileceği olasıdır. Çünkü yine insanların yaşadıkları deneyimlere göre erkek bebek karnı daha düşük ve aşğıya doğru taşıma şeklinde açıklanmıştırç Dolayısıyla hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır sorusu daha düşük seviyede bir karın görüntüsü olarak cevaplanabilir.

3. Hızlı ya da Yavaş Kalp Atım Hızı (Fetal Kalp Ritmi)

Doktorunuza bebeğin kalp atışını bir sonraki dinleyişinizde daha yakından dinlemek istediğinizi söyleyin. Bazılarına göre gebelikte kızın belirtileri, dakikada 140 atıştan daha hızlı kalp ritmine sahip olmak şeklinde açıklanabilir. Bu durum bir kız çocuğunuz olduğu anlamına geliyor olabilir. Evde eşiniz yardımıyla da kalp ritmini dinleyerek deneyebilirsiniz. (5)

Bir kız çocuğunun nabzı genellikle bir erkek çocuğundan daha hızlıdır.

Erkek bebek kalp atış hızı daha azdır. Yani erkek bebek hamileliğinde kalp ritmi yukarıda verilen oranların daha altında geçer. Ancak bu hamileliğin ileriki dönemlerine geldikten sonra geçerlidir. Ondan önce, kalp atış hızı hızı fetüsün yaşına ya da ayına göre farklılık gösterebilir.

Gebeliğin 5. haftasında olan bebeğin(ceninin) kalp hızı dakikada 80 ila 85 atım arasında yani kabaca anne ile aynı ritimdedir. 9. haftaya kadar düzenli bir şekilde hızlanır ve dakikada 170 ile 200 atış arasında bir değere ulaşır. Daha sonra 120 ila 160 arasında bir yerde ortalama değerini bulur ve yavaşlamaya başlar.

4. Tatlı Aşermek

Diyelim ki hamileliğiniz sırasında çikolata gibi tatlı şeyleri aşeriyorsunuz ki bu belirti kıza hamile olanlar için söylenmektedir. Erkek bebek bekleyen hamileler söz konusu olduğunda ise; turşu ve patates cipsi vs. gibi tuzlu veya ekşi aperatifler hayal ediyorsanız bu bağlamda bir erkek çocuk taşıyorsunuzdur demek olabilir.

Hamilelik sırasındaki aşermelerin belirli minerallerdeki eksikliklerle ilgili olabileceğine dair bir öneriler de oldukça fazladır.

5. Cilt Lekeleri ve Yağlı Cilt

Cildiniz yağlı ise hamilelik döneminde cildinizde bazı lekeler oluşabilir. Bazı insanlar bir kız çocuğu taşıyan annenin güzelliğinin bebek tarafından çalınacağına inanırlar. Bir halk inanışına göre bu durumun kız çocukla bağdaştırılması yapılmış ve nedeni olarak da kız çocuğu annesinin güzelliğini çalması gösterilmiştir.

Gerçekte ise bu durum bebeğinizin kız olması değil, cildinizin hormonların etkisiyle bazı bölgelerde lekelenme olarak kendini göstermesidir.

Öte yandan, erkek bebek bekleyen anneler için yüzde leke ya da sivilce izi olmaması şeklinde kendini gösteren belirtilere sahiptir.

6. Sabahları Aşırı Bulantı

Yine halk arasında hamileliğiniz sırasında sabahları aşırı bir kusma ve bulantı hissi ile lavaboya koşuyorsanız bir kız çocuğunuz olacak anlamına gelebilir.

Peki erkek gebelikte mide bulantısı nasıldır?

Erkek bebek hamileliği yaşayan annelerde ise sabah bulantısı çok aşırı olmayabilir. Hamilelikte bulantı yoksa erkek çocuk olma ihtimali fazladır şeklinde yorumlanabilir.

Tıbbi olarak açıklaması ise; Sabah bulantısı, gelişen hormonlar ve düşük kan şekeri ile ilgilidir. Bu sebeple sadece kusma derecesine bakarak hemen kız elbisesi bakmaya başlamanız önerilen bir taysiye değildir.

7. Vahşi Ruh Hali

Tahmin edilemez bir duygu değişimi ya da ruh hali dalgası yaşıyorsanız , bunun nedeni bir kız çocuğunu taşıyor olmanız olabilir. Daha sakin ve durağan ruh haline sahip hamileler ise erkek çocuk tahmini yürütebilirler.

Ama bu durumun tıp camiasındaki açıklaması ise hamilelik zamanlarında hormonal değişimlere bağlı olarak farklı duygu değişimlerine ve modlara sahip olabileceğiniz şeklindedir. Dolayısıyla bu tahminin arkasında bilimsel bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çünkü duygu durumu dalgalanmaları aslında hamile olan her kadın, yani hem erkek bebek taşıyan hem de kız bebeklere gebe olan her iki türdeki anne adayları için geçerlidir.

Uzman Tavsiyeleri

Bebeğinizin cinsiyetini doğru tahmin etme konusunda yarı yarıya şansınız olsa da kesin bulgular ve kararlar sağlıklı olmayabilir.

Gerçek şu ki, bebeğinizin cinsiyetini doğru bir şekilde tahmin etmek için bir tür tıbbi müdahale gereklidir. Hayattaki en iyi sürprizlerden biri olarak hangi cinsiyete sahip olursa olsun tüm anne ve babalar bebeklerini hayatlarındaki en değerli şeyler olarak görecektir.

Bebek Kız mı Erkek mi Testleri

Döllenme başlangıcından itibaren bebeğinizin cinsiyeti belli olmuş olsa da, bebek ya da çocuk odasını çok önceden pembe veya mavi boyamaya karar vermeden önce bir süre beklemeniz gerekebilir.

Doktorunuzun da önerisi ile aşağıda sıraladığımız cinsiyet belirleme testleri sayesinde bebeğinizin cinsiyetini daha önceden öğrenmenin birkaç yolu vardır.

DNA Kan Testleri

Artık hamileliğinizin dokuzuncu haftsına yaklaştıysanız bir kan testi yaptırabilirsiniz. Bu test bebeğinizin cinsiyetini ortaya çıkarabilir.

Panorama ismindeki bu test gibi hücre DNA testleri hamilelikte size bebeğinizin cinsiyetini gösterebilir. Çünkü kanınız bebeğinizin DNA’sının izlerini taşır. Bir kan örneği verin, laboratuara gönderin ve sonuçlarınızı yaklaşık bir hafta içerisinde  içinde alın. Daha sonra da doktorunuza danışın.

Ancak cinsiyetin öğrenilmesi bu testlerin temel amacı değildir. Aslında bu testler Down sendromu ve diğer genetik olarak oluşabilmesi ihtimal rahatsızlıkların önceden bilinmesi için yapılmaktadır.

Cinsiyeti öğrenmek sadece bir artıdır. Sonuç olarak, bu testler, belirli bir yaşın üzerinde olmadığınız veya genetik incelemeyi gerektirebilecek bir geçmişiniz olmadığı sürece oldukça pahalıdır ve devlet tarafından ödenmeyebilir.

Diğer Genetik Testler

Hamileliğiniz sırasında amniyosentez veya koryonik villik örnekleri (CVS) incelenebilir. Bu testler, serbest hücre DNA kan testine benzer. DNA testlerinde olduğu gibi, bebeğinizin cinsiyetini size gösterebilir.

Bir CVS genellikle 10 ila 12 haftalar arasında gerçekleştirilir. 15. ve 18. haftalar arasında bir amniyosentez yapılır.

Tek bilmek istediğiniz bebeğinizin cinsiyeti ise, bu testleri atlamak isteyebilirsiniz. Çünkü düşük yaptırma  riski taşımaktadırlar. Genellikle sadece yaşlı kadınlar veya bazı genetik hastalıklarda ailesel faktörleri olan çiftler için önerilmektedir.

Ultrason

Genellikle bebeğinizin cinsiyetini ultrason yoluyla öğrenebilirsiniz. Bu işlem 18 ila 20 hafta arasında yapılabilir.

Peki ultrasonda kız veya erkek bebek nasıl anlaşılır?

Çoğu çiftin yorumlarında; erkek bebek ultrason görüntüsü için eğer ki görüntü ince bir çizgi şeklindeyse erkek, ultrasonda kız bebek görüntüsü; ki eğer ki bu görüntü yuvarlağımsı ise kız bebeğiniz olacak demektir şeklinde ifadeler mevcuttur. Ama burada yine en doğru kararı ultrasonu uygulayan sorumlu kişi veya doktorunuz verecektir.

Ultrasonografide doktor bebeğinizin ekrandaki görüntüsüne bakacak ve erkek veya kız çocuğunu öneren farklı belirteçler için üreme organlarını inceleyecektir.

Bir ultrason cihazına bağlandığınızda doktor ya da teknisyen bebeğinizin cinsiyetini bir takım koşullar nedeniyle belirleyemeyebilir de. Bebeğiniz işbirliği yapmıyorsa ve ideal bir konumda değil ise, tekrar taratmaya ihtiyacınız olabilir veya öğrenmek için beklemeniz gerekebilir.

Bebeğin Cinsiyeti Tahmin Edilirken Belirtiler Her Anne İçin Neden Farklıdır?

Her hamilelik farklıdır ve önceki gebelikler, çevre, yaş, vb. gibi birçok faktöre bağlıdır. Yaşayabileceğiniz herhangi bir belirtinin tümü vücudunuzun benzersiz ihtiyaçlarının bir sonucudur. Böylece, soğuk ayaklarınız gelişebilir ve fetal kalp atış hızınız dakikada 140 atımın çok altında olabilir ancak bir kız çocuğu doğurur.

Cinsiyet tahmini testleri, özellikle hamilelik semptomlarını yalnızca bir belirteç olarak gördüğünüzde, fetüsün erkek mi kadın mı olduğunu kesin olarak tahmin edemez.

Kaynaklar

  • Downing C. (2005). Gender-related differences in fetal heart rate in the first trimester
  • Akre O. (1999). Sickness in pregnancy and sex of child
  • Prenatal testing. (2017). cdc.gov/ncbddd/birthdefects/diagnosis.html
  • Mayo Clinic (2018). Fetal ultrasound. mayoclinic.org/tests-procedures/fetal-ultrasound/basics/why-its-done/prc-20014506
  • Mayo Clinic (2017). The 1st trimester. mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz