Botoks Öncesi – Sonrası Bilmeniz Gerekenler ve Botoks Yaptıranlar

Botoks nedir, botoks zararlı mı, botoks çeşitleri, botoks yaptıranlar ve botoks fiyatları hakkında ne biliyorum, botoksun yan etkileri ne zaman geçer sorularını soruyorsanız ve kısacası botoks öncesi ve sonrası hakkında geniş bilgi almak için doğru yerdesiniz. (1)

Botoks’a karşı olmak, gençliğin doruklarında olduğunuz 20’li yaşlarda kolaydır, ancak zamanla bu ön yargınız kendiliğinden kırılabilir. Botoks,  güzellik merkezi ya da güzellik salonu gibi yerlerde, dudak estetiği, kadın yüz bakımı, erkek cilt bakımı, kırışıklık azaltma, kol altı botoksu, dudak botoksu vs. gibi bir çok botoks fırsatları verilmektedir. Fakat yazımıza başlamadan önce botoks nedir sorusunun cevabı verelim.

Botoks Nedir?

Botox, enjekte edilebilir bir madde olarak ele alındığında, bir kırışıklığı önlemek için bilinenin aksine ilgili yerlerdeki kasları germe değil de gevşetme şeklinde etki eder. Yani o bölgede kırışıklığa neden olan kaslar kasılmaz. Bazen dolgu görevi görebilir. Kası geçici olarak felç etmek için botulinum toksini tip A, özellikle OnabotulinumtoxinA kullanılır. Bu bileşenler kullanılarak en çok yüz kırışıklıklarının görünümünü azaltılmış olur.

Bir Botoks tedavisi minimal olarak başka taraflara da yayılır. Göz çevresindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar için güvenli ve etkili bir tedavi olarak kabul edilir. Aynı zamanda gözler arasındaki çizgili alında da kullanılabilir.

Göz altı morlukları ve göz çevresi bakımı ve sağlığı için yazılan makalemize göz atmayı unutmayın!

Botoks, aslen 1989 yılında, Blefarospazm ve diğer göz kası problemlerinin tedavisi için onaylanmıştır. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri sağlık bakanlığı adı verilen FDA tarafından göz kenarlarındaki kırışıklıkların (kaz ayaklarının) tedavisi için onaylanan bir tedavi yöntemi olmuştur.

2016 yılında yapılan klinik bir çalışmada, Botox alın kırışıklıkların azaltılması için basit, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir (2).

Çoğu kadının belirli bir yaşa geldikten sonra düşünceleri gibi beslenme uzmanı Sarah Garone yazısında botoks yaptıranlar arasında ve şunları dile getiriyor:

Yaşlanmak istemiyorum ya da olduğum yaşta görünmek de istemiyorum. Aslında yaşlanmanın fiziksel süreci hakkında pek çok şeyden zevk aldım. Ama son zamanlarda, kendime ait bir resim görsem, kaşlarımın arasına yerleştirilmiş “çizgi” ya da “çıkıntı” biraz kafama takılıyor. Yüzüme girintili portakal kabuğu görünümü beni sinirlendiriyor ve pozitif olmamı engelliyor. İnternette dolaşırken botoks yaptıran kadınların resimlerine rastlayınca denemeye değer olacağına karar verdim. diyor.

botoks öncesi ve botoks sonrası Sarah Garone (botoks öncesi ve botoks sonrası)

Sarah ayrıca kendi deneyimlerinden yola çıkarak botoks yaptırmadan önce bazı durumları bilmeniz gerektiğini bildiriyor.

Botoksu düşünürseniz, göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

1. Botox Aslında Kırışıklıkları Yok Etmez

Elbette Botox, kırışıklıklar ve ince çizgiler için bir tedavi olduğundan, başlangıçta birkaç enjeksiyonun bu istenmeyen kusurları yüzünüzden tamamen kaldıracağını düşünebilirsiniz.

Ancak gerçek şu ki Botoks önleyicidir. İçerisindeki bileşeni yüz kaslarını hatlarını ve kırışıklıkları derinleştiren şekillerde kasılmasını önlemek için felç eder.

Normalde mevcut olan herhangi bir çizgi, kaş çatma çizgisinde meydana gelen çıkıntı ya da girinti veya derin bir kırışıklık olsa bile, Botoks ile kaybolmayacaktır. Kozmetik ve cerrahi dermatolog Dr. Estee Williams, botoks operasyonunun kalıcı bir çözüm olmadığını dile getiriyor. Fakat daha önceden yaptırmanız kaslarınızın kasılarak verdiği kırışıklığı azaltmaya yönelik bir çözüm olabilir.

Bu nedenle, Botoks’u ne kadar erken alırsanız, etkileri o kadar önleyici olabiliyor.

2. Geçicidir

Dr. Williams kaşlar arasındaki çizgiler, alın ve yanal kaz ayakları için yapılan ortalama Botoks etkisinin yaklaşık üç ila dört ay olduğunu belirtiyor. Botok etkisinin daha hızlı kaybolmasına neden olabilecek bazı dış faktörler de mevcuttur.

3. Acı Vericidir

Botox çoklu enjeksiyonları sivrisinek ısırığı etkisi olarak ifade edilir fakat normalde bundan biraz daha yoğun bir acı hissedersiniz. Bu ağrıları hafifletmek amacıyla kafa bölgenize buz torbası uygulanabilir fakat enjeksiyondan en az yarım saat sonrasına kadar da bu iğne ağrılarını hissedebilirsiniz.

Ayrıca, botoks içeriğini enjeksiyon yolu ile cildinize enjekte ederken şırınganın çıkardığı ses de çoğu kadın için biraz rahatsız edici olabilir. Ama bu rahatsız edici ses  birkaç saniye sürecektir.

4. Botoks Sonrası Bazı Şeyler Yasak

Dermatolog randevusundan sonra koşmak, yüzmek, antrenman yapmak gibi belli faaliyetlerin Botoks’tan hemen sonrasında önerilmeyeceğini bilmeniz gereklidir.

Doktorunuz altı saat boyunca, enjeksiyon yerlerinde morarmayı artırabilecek egzersiz yapmanın, uzanmanın ya da Ibuprofen (ya da başka herhangi bir kan inceltici ilaç kullanmamam) gibi kan inceltici ilaçların yasak olabileceğini size anlatacaktır.

Uzmanlara göre Botox enjeksiyonlarından hemen sonra başınızı düz tutmanız ve başınızı iki saat öne doğru eğmememeniz gerekir. Ertesi güne kadar ağır bir egzersiz yapmayı planlarınızdan çıkarmanız önerilmektedir.

5. Botoks Sadece Ünlüler İçin Değildir

Türkiye’de ve dünyada tüm film yıldızlarına bakılınca Botox ünlüler arasında yerini almıştır. Ünlüler en iyi botoks markası ve en pahalı botoks uygulamasını yaptırıyor değil, ki zaten bunun için doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Peki botoks fiyatları nasıldır?

Botox enjeksiyonları kesinlikle maliyetli olsalar da, plastik cerrahi fiyatlandırması gibi enjekte edilebilir dolgu maddelerinin ücreti kadar değildirler . Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Derya Uludüz CNN’e verdiği bir yazısında biraz pahalı bir uygulama olduğunu söylüyor. 2019 yılı itibariyle tek bir kutunun fiyatı yaklaşık 500 -700 TL civarı arasında değişebiliyor. Doktorunuz ön gördüğü şekli ile genellikle yüzünüze yarım ve çok gerekli ise de bir kutu uygulamak yeterli olabilir.

Biraz pahalı ama Altın Portakal ödüllerini alacak kadar pahalı değil.

6. ‘Donuk’ Hissetmek Aslında İyi Bir Şey Olabilir

Herkesin Botoks’tan korktuğu şeylerden biri de ifadesiz bir robot gibi görünüyor olmak. Bu da bilinen botoksun yan etkileri  arasında yer alır. Fakat yüzünün bazı kısımlarını hareket ettirememek iyi birşey olabilir mi? Aslında bu şu şekilde düşünülebilir. Eşiniz çoraplarını düzensiz bir şekilde sağa sola attığında kaşlarınızı birbirine doğru çatarak gerilme hissi oluşmayacağı için aslında bir çeşit rahatlama olabilir.

Yaptığımız mimikler duygusal ağırlık taşımaktadır. Muhtemelen daha fazla gülümsemenin insanı daha da mutlu edeceğini duymuşsunuzdur. Aynı şeyi kaşları çatarak sinirlenme eylemi için düşünürseniz ne demek istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz.

Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nde 2009 yılında yapılan bir çalışmada , insanlar kaşlarının çatılmasına engel olan Botoks enjeksiyonunu gerçekleştirdiklerinde olumsuz duygularının azaldığı bulunmuştur.

Kaynaklar

  • Western Üniversitesi. (2018). If your eyes wrinkle when you smile… makalesi mediarelations.uwo.ca/2018/06/11/research-shows-eyes-wrinkle-smile-frown-appear-sincere/
  • Lewis MB, (2009). Botulinum toxin cosmetic therapy correlates with a more positive mood. doi.org/10.1111/j.1473-2165.2009.00419.x
  • Pub Med, (2009). Botulinum toxin cosmetic therapy correlates with a more positive mood. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19250162

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz