Çocuklarda Cilt Alerjileri Nasıl Görünür, Ne Yapmak Gerekir?

çocuklarda cilt alerjisi

Çocuklarda veya bebeklerde cilt döküntüleri, kırmızı noktalar, lekeler zaman zaman, özellikle kuru havalarda meydana gelir. Fakat gitmeyen döküntüler cilt alerjisi veya cilt sorunu olabilir.

Cilt alerjileri çocuk yaşlarda deride en sık görülen alerjilerdir. İkinci en yaygın olanı ise gıdalara karşı gösterilen alerjilerdir. Yaşça daha büyük(8 ve üzeri) çocuklar arasında daha sık görülen solunum yolu alerjileri ise üçüncü en yaygın olanlardandır. (1)

Alerjiler en sık karşılaşılan tıbbi durumlardan biridir, ancak erken yaşlarda meydana çıkan alerjiler çocuğun fiziksel ve duygusal sağlığına etki edebilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Hüseyin Avni Solgun, alerjik hastalıkların vücudun bağışıklık sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar olduğunu belirterek, alerjinin bazı durumlarda ortaya çıkabileceğini eklemiştir.

Çocuklarda ya da bebeklerde en sık karşılaşılan cilt rahatsızlıkları resimli olarak gösterimleri aşağıda verilmiştir.

Egzama (Atopik Dermatit)

Her 10 çocuktan 1’inde egzama gelişme riski vardır. Egzama belirtileri (aynı zamanda , atopik dermatit), kırmızı döküntüleri ile karakterize edilen iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır, elde ve yüzde egzama sık görülür,  kaşıntı yapar. Genellikle 1 ila 5 yaş arası çocuklarda sık karşılaşılır. Yiyecek alerjileri, çevresel faktörler, veya yabancı maddeler egzamaya neden olabilir, ancak bazen hiçbir nedeni olmadan da görülebilir.

Alerji için evde veya genel olarak ne yapılabilir?

Çoçuklarda egzama tedavisi şunları içerir:

 • Alerjiye sebep olan maddeler araştırılarak kaçınmak gerekir
 • Egzama kremi ve nemlendirici uygulayarak rahatlatılabilir
 • Aşırı rahatsızlık durumunda, reçeteli egzama ilaçları kullanılabilir
 • Alerji olabilecek bazı maddelerden şüpheleniyorsanız doktorunuzla ya da aile hekiminizle alerjik egzama tedavisi için konuşmanız gerekmektedir.

Bir alerji uzmanı olarak doktorunuz, hangi alerjenlerden kaçınılacağını veya hangi gıdalardan uzak duracağınızı belirlemeye yardımcı olabilir.

İrritan Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, bir maddeyle doğrudan temastan veya ona alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklanan kırmızı, kaşıntılı bir deri döküntüsüdür. Döküntü bulaşıcı veya yaşamı tehdit edici değildir, ancak çok rahatsız edici olabilir. (2)

Sabun, kozmetik, koku, mücevher ve bitki de dahil olmak üzere birçok madde bu tür cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Kontakt dermatiti başarılı bir şekilde tedavi etmek için vücudunuzun verdiği tepkilerin nedenini tanımlamanız ve bunlardan kaçınmanız gerekir. Rahatsız edici maddeden kaçınmanız durumunda, döküntüler genellikle iki ila dört haftada kaybolur. Cildinizi serin, ıslak kompresler, kaşıntı önleyici kremler ve diğer kişisel bakım adımları ile yatıştırmayı deneyebilirsiniz.

Alerji nasıl geçer?

Alerjik kontakt dermatit tedavisi :

 • Reçeteli steroid krem ​​uygulamak
 • Cildi ilaçlar ile iyileştirme
 • Kaşıntıyı hafifletmek için antihistaminikler almak (Doktorunuz kontrolünde)

Kurdeşen

Citteki belirtileri, bir alerjenle temas ettikten kısa bir süre sonra kırmızı yumrular ya da boşluklar gibi görünür ve ciddi bir alerjik reaksiyondur. Diğer cilt alerjilerinden farklı olarak, döküntüler kuru veya pullu değildir ve vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.

Bazı diğer olası belirtiler arasında solunum güçlüğü veya şişmiş ağız ya da yüz vardır. Bu belirtiler kurdeşenle olursa derhal tıbbi yardım almanız önerilir.

Alerji nasıl geçer?

Çoğu durumda, alerjiden kaçındığınız sürece izler kendiliğinden gider. Doktorunuz, bu izleri tedavi etmek veya önlemek için bir antihistamin almayı önerebilir.

Cilt Alerjilerinin Nedenleri

Vücut belirli maddelere olumsuz tepki verdiğinde alerjiler meydana gelir. Bunlar en yaykın olarak;

 • Toz
 • Boyalar
 • Gıda
 • Kokular
 • Kauçuk
 • Küf
 • Evcil hayvan
 • Polen

Bazı durumlarda, cilt alerjisi belirtileri, cilt harici bir maddeyle doğrudan temas ettiğinde ortaya çıkar. Diğer durumlarda, alerjen yutulur veya solunur.

Belirtiler, baş ağrısı, tıkanıklık , hapşırma ve burun akıntısı gibi diğer alerji semptomları ile birlikte de ortaya çıkabilir .

Çocuğunuzun Neye Alerjisi Olduğunu Nasıl Bulursunuz?

Bazen doktorunuzun tek yapması gereken, çocuğunuzun nelerden kaçınması gerektiğine karar vermek için iyi bir gözlem ya da araştırma yapması gerekebilir. Doktorunuz endişelerinizi, fikirlerinizi ve beklentilerinizi dinlerken olası alerji tetikleyici maddeler derlenir. Çocuğunuzun öyküsü, doktorun ilk önce hangi potansiyel alerjeni ortadan kaldıracağını önermesine yardımcı olmak için yeterli olabilir.

Alerji testi yapılması gerekiyorsa, doktorunuz genellikle cilt yüzeyinde test yapar.  Cilde iğne yardımı ile az miktarda alerjen girmesini sağlar. Bir reaksiyon oluşursa, çocuğunuzun o  maddeye karşı alerjisi olduğu bulunabilir. (3)

Doktorunuz çevre ve aile geçmişine göre çeşitli maddeler kullanır. Bazen tanı için bir kan testi kullanılır, ancak bu özellikle küçük çocuklarda çok doğru bir yöntem olmayabilir. (4)

Tüm cilt reaksiyonları alerjik reaksiyonlar değildir. Doktorunuz çocuğunuzun cilt reaksiyonunun nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Hangi Belirtiler Acil Durumlardır?

Nadir durumlarda, ciltte oluşan lekeler anafilaktik şokun bir parçası olabilir. Anafilaksi potansiyel olarak hayati tehlike arz eder ve maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkar. (5)

Anafilaksi belirtileri şunlardır:

 • Hızlı, zayıf nabız
 • Gözlerin, dudakların veya yüzün şişmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Nefes alma zorluğu

Çocuğunuzda anafilaksi belirtileri varsa hemen acil servisi (112) arayın. Doktorunuz ayrıca size bir epinefrin oto enjektörü kullanmanızı da söyleyebilir. Bu kavramlar size yabancı gelse de doktorunuz size hepsini açıklayacaktır.

Çocuğunuzda şiddetli alerji atağı oluşmuşsa doktorunuzu arayın ya da 182‘yi tuşlayarak randevu alın.

Çocuklarda Cilt Alerjileri İçin Ne Yapılabilir, Nasıl Başa Çıkılır?

Cilt alerjileri her yaşta olur, ancak bazı yetkin sağlık kuruluşları (CDC) küçük çocuklarda çok yaygın olarak görülebileceğini ifade etmektedirler. Ama alerjinin şiddeti yaş ilerledikçe azalma eğilimindedir.

Ancak, komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce, çocuğunuzdaki olağandışı cilt değişikliklerini erkenden tespit ve teşhis etmek önemlidir. Hemen müdehale ile yapılan önlemler, çocuklarda tekrarlayan cilt alerjisi semptomlarını önlemenin önemli bir parçasıdır.

Bir kızarıklık kaybolsa bile, çocuğunuz belirli tetikleyicilere tekrar maruz kalırsa veya yabancı bir maddeye dokunursa geri gelebilir. Bu alerjileri tedavi etmenin en iyi yolu, sebebi erken tespit etmek ve daha da kötüleşmesini önlemektir.

Tedavinin tüm endişelerinizi giderdiğinden emin olmak için bir çocuk doktoruna görünebilirsiniz.

Kaynaklar

 • Sağlık Bakanlığı. saglik.gov.tr. (2019)
 • Skin Allergies. healthline.com/health/pictures-skin-allergies-children. (2019)
 • Allergy Tests. mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-tests/about/pac-20392895. (2019)
 • CDC. cdc.gov/nchs/data/databriefs/db121.htm. (2019)

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz