Corona Virüsü Hakkında Bilimsel Olarak İspatlanmış Her Şey?

COVID-19’a neden olan virüsün hızla yayılması, dünya genelinde alarm vermiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu hızla yayılan koronavirüs salgını salgını ilan etti ve birçok ülke teyit edilmiş vakalarda artışla boğuşuyor. ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), insanlara, koronavirüs topluluklara yayılırsa gerekli olacak günlük yaşamda aksamalara hazırlıklı olmalarını tavsiye etmektedir.

Aşağıda, koronavirüs ve COVID-19 hakkında bir dizi soruya cevap bulacaksınız. Bu bilgiler Harvard üniversitesi coronavirus araştırma merkezinin açıkladığı bilgilere dayanılarak hazırlanmıştır.

İÇİNDEKİLER

Koronavirüs nedir?

Coronavirüsler soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarını etkileyen bulaşıcı bir visütür.

COVID-19 nedir?

“Koronavirüs hastalığı 2019” un kısaltması olan COVID-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu yeni tanımlanan koronavirüsün neden olduğu hastalığa verilen resmi isimdir.

COVID-19 vakası dünyada kaç kişide var?

Sayılar hızla değişiyor. Corona vaka ve kayıp sayılarını metrik olarak buradan takip edebilirsiniz.

En güncel bilgilere Dünya Sağlık Örgütü , ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve TC sağlık bakanlığı websitesi üzerinde ulaşabilirsiniz.

Maalesef corona virüsü o kadar hızlı bir şekilde ve o kadar çok ülkeye yayıldı ki Dünya Sağlık Örgütü onu bir salgın olarak(Pandemi) ilan etmiştir.

Şunu belirtmek gerekiyor ki; grip, en azından şimdiye kadar COVID-19’dan daha fazla insanı öldürüyor. COVID-19 için neden bu kadar endişeliyiz? Gripten ölümleri önlemeye daha fazla odaklanmamalı mıyız?

Grip konusunda endişelenmeye hakkınız var.  Neyse ki, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemeye yardımcı olan aynı önlemler – sık ve kapsamlı el yıkama, yüzünüze dokunmamak, bir dokuya veya dirseğe öksürmek ve hapşırmak, hasta olan insanlardan kaçınmak ve eğer insanlardan uzak durmak sizleri hasta – grip yayılmasına karşı korumaya yardımcı olur.

Grip olduğunuzda , doktorunuz hastalığınızın şiddetini azaltabilen ve süresini kısaltabilen antiviral bir ilaç reçete edebilir. Şu anda COVID-19’u tedavi etmek için antiviral ilaç mevcut değildir.

Grip aşısı olmalı mıyım?

Grip aşısı sizi COVID-19 corona virüsünden korumaz, ancak yine de iyi bir fikirdir. Sağlık bakanlığının grip aşısı hakkındaki araştırmalarına göre altı aylık bebekler hariç çoğu insan grip aşısı olabilir. Bunu yapmak mevsimsel olarak yakalanılan gribi geçirme riskini azaltır. Aşı, grip olmanızı engellemese bile, şiddetli semptom olasılığını azaltabilir. Fakat yine de grip aşısı sizi bu koronavirüse karşı korumaz.

Viral (Virütik) hastalıkların tedavisi neden bu kadar zor?

Bir antiviral ilaç, bir virüsün yaşam döngüsünün çoğalması için gerekli olan belirli bir bölgesini hedefleyebilmelidir. Ek olarak, bir antiviral ilaç, insan hücresini öldürmeden bir virüsü öldürebilmelidir. Ve virüsler son derece gelişebilir, değişebilir. Çok hızlı çoğaldıkları için, geliştirdiğimiz ilaçlara veya aşılara karşı direnç geliştirerek, her yeni nesil ile mutasyona uğrama (genetik bilgilerini değiştirme) riskleri mevcuttur.

COVID-19 hakkında temel bilgiler

COVID-19’un belirtileri nelerdir?

Virüs bulaşmış bazı kişilerin hiçbir semptomu olmayabilir. Virüs semptomlara neden olduğunda, yaygın olanlar düşük dereceli ateş, vücut ağrıları, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı bulunur. İlginçtir ki corona virüsün belirtileri arasında hapşurma yoktur. Bununla birlikte, COVID-19 bazen yüksek ateş, şiddetli öksürük ve nefes darlığı gibi daha şiddetli semptomlara neden olabilir ve bu da sıklıkla pnömoniyi yani zatürreyi gösterir.

Corona virüsü bulaştıktan kaç gün sonra belirtileri gösterir?

Koronavirüs henüz yeni keşfedildiğinden, çoğu insan için semptom başlangıcından (kuluçka dönemi olarak bilinir) geçen süre henüz belirlenmemiştir. Güncel bilgilere dayanarak, belirtiler bulaşmadan/maruziyetten üç gün sonra 13-14 gün içerisinde ortaya çıkabilir. Son zamanlarda yayınlanan araştırmalar, ortalama olarak, kuluçka döneminin yaklaşık beş gün olduğunu bulmuştur.

Koronavirüs nasıl yayılır?

Korona virüsü bulaşma yolları şu şekilde belirtilmektedir.

Koronavirüsün esas olarak kişiden kişiye geçerek yayıldığı düşünülmektedir. Bu, birbirleriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında olabilir. Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen damlacıklar, yakındaki insanların ağızlarına veya burunlarına girebilir veya muhtemelen akciğerleri ile solunabilir. Maske takmak bu riski azaltır.

Coronavirüs ayrıca enfekte olmuş yüzeyler veya nesnelerle temastan da yayılabilir. Örneğin, bir kişi üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19’u alabilir.

COVID-19 ne kadar ölümcül?

Cevap, ölüm oranına (enfekte olanlar arasında ölüm riskine) veya toplam ölüm sayısına bakmanıza bağlıdır. İnfluenza şimdiye kadar hem grip hem de COVID-19’dan çok daha fazla ölüme neden olmuştur. Bu yüzden gribin daha büyük bir tehdit olduğu söylenebilir.

Ölüm oranı ile ilgili olarak, pandemik koronavirüs enfeksiyonu (genellikle% 3 ila% 4 arasında olduğu tahmin edilmektedir) ile ölüm riskinin SARS (yaklaşık% 11) ve MERS (yaklaşık% 35) için olduğundan daha az olduğu görülmektedir.

Bununla birlikte, şu anda bu yeni koronavirüs için vaka sayılarının zaman içinde belirginleşmesi ve kesinleşmesi mümkün hale gelecektir, çünkü daha fazla kişi testler yaplarak raporlar daha tutarlı hale gelecektir. Örneğin, salgının başlangıcında test alanı sınırlandırılmıştır, bu da daha az tanımlanmış vakaya neden olabilir, bu da enfeksiyonların daha büyük bir yüzdesinin ölümcül görünmesini gösterir. Aslında, bazı yeni araştırmalar yeni koronavirüsün ölüm oranını% 1’e yaklaştırmıştır.

COVID-19’dan çok hastalanma riski en yüksek olan kimdir?

Yaşlı insanlar ve kronik bronşit, amfizem, kalp yetmezliği veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Çocuklar COVID-19’a neden olan virüse karşı bağışık mıdır?

Çok küçük çocuklar dahil çocuklar COVID-19’u geliştirebilir. Bununla birlikte, çocuklar ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi daha hafif semptomlar yaşama eğilimindedir. Bazı çocukların ciddi komplikasyonları olabilir. Ancak bunun sebebi çocuğu daha önce geliştirmiş olduğu rahatsızlıklar olabilir.

Sıcak hava COVID-19’un yayılmasını önler mi?

Soğuk algınlığı ve grip gibi bazı virüsler, hava soğuk olduğunda daha fazla yayılır ve sıcak havalar virüsün yayılmasını önleyebilir. Fakat daha sıcak aylarda bu virüslerle hastalanmak hala mümkündür. Şu anda, hava ısındığında COVID-19’un yayılımının azalıp azalmayacağını bilmiyoruz.

Çin’den gelen kargo ve paketleri kabul etmeli miyim?

Çin’den gelen paketlerin koronavirüs barındırdığından şüphelenmek için hiçbir neden yoktur. Unutmayın, bu grip benzeri bir solunum virüsüdür. Grip mevsiminde Çin’den paket almayı bırakmasak bile COVID-19’a neden olan virüs için de aynı dezenfeksiyon mantığını takip etmeliyiz.

Başkaları tarafından işlenen veya hazırlanan yiyecekleri yiyerek koronavirüsüne yakalanabilir miyim?

Enfekte bir kişi tarafından işledikleri veya hazırladıkları yiyecekler yoluyla yayılıp yayılamayacağı açık değildir, dezenfeksiyon ve solunum girişlerimizi ve dışarıya açık vücut bölgelerini korumamız gerekir.

Bununla birlikte, yeni koronavirüs, öksürme veya hapşırma sonrası havadaki damlacıklar da dahil olmak üzere üst solunum salgıları tarafından yayıldığı bilinen bir solunum virüsüdür. COVID-19’a neden olan virüs de bazı insanların dışkısında tespit edilmiştir. Bu nedenle, şu anda enfeksiyonun, ellerini iyice yıkamamış enfekte bir kişi tarafından gıda yoluyla bulaşma olasılığını göz ardı edemeyiz. Sıcak yemek durumunda, virüs muhtemelen yemek içerisinde pişirerek ölebilir. Ama bu durum tabiki de salata veya sandviç gibi pişmemiş yiyecekler için geçerli olmayacaktır.

Corona virüsü nasıl önlenir?

Kendimi ve başkalarını COVID-19’dan korumak için ne yapabilirim?

Aşağıdaki eylemler, COVID-19’un yanı sıra diğer koronavirüslerin ve influenza’nın yayılmasını önlemeye yardımcı olur:

 • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olduğunuzda evde kalın.
 • Öksürüğünüzü örtün veya bir şekilde mendile hapşırın, ardından o mendili çöp kutusuna atın.
 • Sık sık dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri normal bir ev temizleme spreyi veya dezenfekte ilaları ile temizleyin.
 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın.
Bu grafik, seyahatin sınırlandırılması, kalabalıklardan kaçınma, sosyal mesafeden uzaklaşma ve kapsamlı ve sık sık el yıkama gibi koruyucu önlemlerin yeni COVID-19 vakalarının gelişimini nasıl yavaşlatabileceğini ve sağlık sisteminin(hastaneler, acil servisler vs.) bunaltıcı riskini nasıl azaltabileceğini göstermektedir.

Ellerimi etkili bir şekilde nasıl yıkarım?

Özellikle tuvalete gittikten sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın, yemeden önce, ve burnunuzu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra.

 • Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, ellerinizin tüm yüzeylerini kaplayan ve kuruyana kadar birbirine sürterek en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.
 • Eller gözle görülür derecede kirliyse ellerinizi daima sabun ve suyla yıkayın.
 • CDC el yıkama web sitesi ayrıntılı talimatlar ve etkili el yıkama prosedürleri hakkında bir video mevcuttur.
 • Sağlık bakanlığının hazırladığı aşağıdaki resim de corona virüsünden korunmak için ellerin nasıl yıkanması gerektiğini göstermektedir.

Yüz maskesi takmalı mıyım?

Yaşadığınız yerdeki halk sağlığı önerilerine uyun. 26 Şubat 2020 itibariyle, ABD’deki halk için yüz maskeleri önerilmemektedir. TC sağlık bakanlığı kalabalık yerlere girilme zorunluluğu olan kişiler için ağız ve burun kapatılarak tıbbi maske kullanmalarını önermektedir. 

Öksürme veya hapşırma gibi solunum semptomlarınız varsa, uzmanlar başkalarını korumak için maske takmanızı önerir. Bu, grip dahil her türlü virüsü içeren damlacıkların tutulmasına yardımcı olabilir ve enfekte kişinin üç ila altı feet içindeki herkesi korur.

Uçakla seyahat etmek güvenli mi?

Ateş ve solunum semptomları olan herkes gerektiğinde uçak yolculuğu yapabilir. Fkat bir kişinin soğuk algınlığı hissi veren semptomları olsa bile, bir uçakta maske takması gerekir.

Mevcut bir corona virüs aşı var mı?

Koronavirüs için hiçbir aşı mevcut değildir, ancak bilim adamları çok yakında bir aşı üzerinde insan testlerine başlayacaklardır. Bununla birlikte, işe yarayan bir aşımız olup olmadığını bile bilmemiz bir yıl veya daha uzun sürebilir.

Koronavirüsü olan bir kişi tekrar enfekte olabilir mi?

Cevabı henüz bilinmemesine rağmen, çoğu insan muhtemelen COVID-19’a neden olan spesifik koronavirüse en azından kısa süreli bağışıklık geliştirecektir. Bununla birlikte, yine de farklı bir koronavirüs enfeksiyonuna karşı duyarlı olursunuz. Ya da, bu özel virüs, tıpkı influenza virüsünün her yıl yaptığı gibi değişebilir. Genellikle bu mutasyonlar virüsü sizi duyarlı hale getirecek kadar değiştirir, çünkü bağışıklık sisteminiz bunun daha önce hiç görmediği bir enfeksiyon olduğunu düşünür.

COVID-19’a neden olan koronavirüs dışarıda ne kadar süre hayatta kalabilir?

Koronavirüsün plastik, porselen, granit, çelik veya bakır gibi yüzeylerde ne kadar süre dayanabileceği henüz bilinmemektedir. Bu arada Uzmanlar, sık sık temas edilen yüzeylerin ve nesnelerin her gün temizlenmesini önerir. Bunlar sayaçlar, masa tablaları, kapı kolları, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve komodinleri içerir.

Yüzeyler kirliyse, önce bir deterjan ve su kullanarak temizleyin, ardından dezenfekte edin. COVID-19’a karşı kullanıma uygun ürünlerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. . Bu liste T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ambulans ve acil sağlık araçlarının temizliği ve dezenfeksiyonu için önerilen ürünler* ve özellikleri araştırmasından alıntılanmıştır.

Bağışıklık sistemimi baskılayan bir ilaç alıyorum. Koronavirüsten hastalanma şansım daha az olsun diye almayı bırakmalı mıyım?

Virüsün etkisi birçok faktöre bağlı olacaktır, bunlardan sadece biri bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaç alımıdır. Ek olarak, ilacı kendi başınıza durdurmak, altta yatan durumunuzun daha da kötüleşmesine neden olabilir. En önemlisi, bu kararı kendiniz vermeyin. Öncelikle ilacı reçete eden doktorla konuşmak en iyisi olacaktır.

Pnömokok aşısı beni koronavirüse karşı korumaya yardımcı olur mu?

Pnömokok aşısı ve Haemophilus influenza tip B (Hib) aşısı gibi pnömoniye yani zatürreye karşı sizi korur ve aşılar, yalnızca bu rahatsızlığa sahip olan insanları spesifik bakteriyel enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. COVID-19’un bir parçası olabilecek pnömoni de dahil olmak üzere herhangi bir koronavirüs pnömonisine karşı koruma sağlamazlar. Bununla birlikte, bu aşılar COVID-19’a neden olan koronavirüse karşı spesifik olarak koruma sağlamasa da, diğer solunum yolu hastalıklarına karşı korunulması şiddetle tavsiye edilir.

Ben yaşlıyım ve ciddi bir hastalığım var. Yaşlıların virüse maruz kalma riskini azaltması için ne yapması gerekir?

60 yaş ve üzerindeki herkes için COVID-19 hastalığına yakalanma riski daha yüksek kabul edilir. Ölümlerin çoğu hem yaşlı hem de kalp hastalığı, akciğer problemleri veya diyabet gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler arasındadır ve altta yatan bir tıbbi durumunuz olsun ya da olmasın bu doğrudur.

Uzmanlar, yüksek risk altında olanlar için aşağıdaki önlemleri önerir:

 • Uzun süre evde kalmanız gerektiğinde birkaç hafta ilaç ve dezenfekte malzemesi edinin.
 • Kendinizle başkaları arasında boşluk bırakmak için günlük önlemler alın .
 • Halka açık yerlerde, hasta olanlardan uzak durun, yakın temasınızı sınırlayın ve sık sık ellerinizi yıkayın.
 • Kalabalıktan kaçının.
 • Kruvaziyer seyahatinden ve gereksiz hava yolculuğundan kaçının.
 • Yakın bölgede bir COVID-19 salgını sırasında, maruz kalma riskinizi daha da azaltmak için mümkün olduğunca evde kalın.

Kedi ve köpeğe COVID-19’a neden olan virüs bulaşabilir mi?

Kedilerde veya köpeklerde corona virüsü belirtileri için bilgileri şu şekilde açıklayabiliriz. Şu anda, köpekler veya kediler gibi evcil hayvanların COVID-19 virüsünü insanlara yayabileceğine dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, evcil hayvanlar E. coli ve Salmonella dahil olmak üzere hastalığa neden olan diğer enfeksiyonları yayabilir , bu nedenle evcil hayvanlarla temasa geçtiktek sonra ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın.

Bağışıklık sistemimi güçlü tutmak için ne yapabilirim?

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun savunma sistemidir. Zararlı bir istilacı – soğuk algınlığı veya grip virüsü veya COVID-19’a neden olan koronavirüs – vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminiz bir saldırıya neden olur. Bağışıklık yanıtı olarak bilinen bu saldırı, çeşitli hücreleri içeren ve zamanla ortaya çıkan bir dizi olaydır.

Genel sağlık yönergelerine uymak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

 • Sigara içmemek.
 • Meyve, sebze ve kepekli tahıllarda yüksek bir diyet yiyin.
 • Diyetinizde ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini alamayacağınızdan şüpheleniyorsanız, bir multivitamin alın.
 • Düzenli egzersiz.
 • Sağlıklı kiloyu koruyun.
 • Stres seviyenizi kontrol edin.
 • Kan basıncınızı kontrol edin.
 • Alkol içiyorsanız, sadece ılımlı bir şekilde için (erkekler için günde bir ila iki içecek, kadınlar için günde bir kereden fazla değil).
 • Yeterli uyku almak.
 • Zararlı mikroplar gözlerinizden, burnunuzdan ve ağzınızdan girebileceğinden, ellerinizi sık sık yıkamak ve ellerinizi yüzünüze dokunmamaya çalışmak gibi enfeksiyonu önlemek için adımlar atın.

Corona virüsü salgınına karşı nasıl hazırlanırım?

COVID-19 salgını için hazırlanmak için ne yapabilirim?

İçiniz rahat olsun diye, olası bir salgın için önceden plan yapmaya çalışın.

Örneğin, etrafınızda bir salgın varsa, bir mağazaya gidemeyebilirsiniz veya mağazalarda temizlik malzemeleri bitmiş olabilir, bu nedenle elinizde ekstra malzeme bulundurmanız veya kendi temizlik malzemenizi yapmanız önemlidir.

Evde virüs ve bakteri öldürücü sabun nasıl yapılır?

Kostik soda gibi tehlikeli bir madde kullanmak istemiyorsanız, kül kullanabilirsiniz. Temiz külden hazırlanan sabunlarda beyaz kül adı verilen odun külleri tercih edilir.

İçindekiler:

 • Temiz (beyaz) kül
 • 30-40 ml su
 • 120 ml zeytinyağı
 • 1 tutam kaya tuzu

İhtiyacınız olacak alet ve malzemeler: Gözlerinizi tam olarak koruyabilecek camlar Eldiven Tahta kaşık 2 kap Sabun şekillendirmek için kalıplar nasıl yapılır?

Her ne kadar bu yöntem diğerinden çok daha tehlikeli olsa da, kostik soda kullanmayacağınız için açık havada uygulama ve gözlerinizi ve ellerinizi koruma konusunda dikkatli olmak yine de yararlıdır.

Yapılışı:

Temiz odun külleri alın ve bir tencereye koyun. Sonra üzerine suyu ekleyin ve sobaya koyun ve karışımı ısıtın, kaynatmadan sobadan çıkarın. Isıtılmış karışımın soğumasını bekleyin. Soğutulmuş karışıma 1 yumurta bırakın. Yumurtanın yarısı yarının içinde kalırsa, kül miktarını doğru bir şekilde kullandınız. Yumurta karışıma tamamen batırılırsa, karışıma biraz daha fazla kül ekleyin, aksine, yumurta karışımın tamamen üzerindeyse, karışıma su ekleyin ve yumurtayı ortada tutun. Sonra başka bir tencereye alın ve zeytinyağını aktarın ve 40 ° C’ye ulaşana kadar ısıtın. Isıtılmış yağı bir süre ısıttıktan sonra, kepeği ekleyin (suyu süzerek ekleyin). Tencereyi tekrar sobaya koyun ve kısık ateşte tahta kaşıkla karıştırmaya başlayın. Bu arada, bir tutam kaya tuzu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Ocakta pişirdiğiniz bu karışım, puding gibi viskoz bir kıvama gelmeye başladığı anlamına gelir. Hazır karışımı sabun kalıbına aktarın, hareket etmeden 1-2 gün bekletin ve sabunun katılaşmasına izin verin. Sonra kalıptan çıkarın ve birkaç ay boyunca tamamen kurumasını bekleyin. Tuttuğunuz yerin kuru ve temiz olduğundan emin olun. Sabununuzu 1-2 ay sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Koronavirüs için etrafınızı ve aile bireylerinizi bilgilendirin?

Aile üyeleri ve sevdiklerinizle, hastalandıklarında nasıl bakacakları veya evinizde onlara bakmak için neye ihtiyaç duyulacağı hakkında konuşun.

Çocuğunuzun okulu veya kreşleri kapanırsa veya evden çalışmanız gerekiyorsa veya istenirse ne yapabileceğinizi düşünün.

Yerel sağlık departmanınızın web sitesi gibi güvenilir haber kaynakları ile güncel kalın. Şehrinizde veya mahallenizde bir web sitesi veya sosyal medya sayfası varsa, komşulara, bilgilere ve kaynaklara erişimi sürdürmek için bu sayfaya katılmayı düşünün.

Evde uzun süre kalmak için ne tür ilaçlara ve sağlık malzemelerine sahip olmalıyım?

Gerekli reçetelerin en az 30 günlük tedarikini stoklamaya çalışın. Reçetesiz satılan ilaçların ve diğer sağlık malzemelerinin de elinizde olduğundan emin olun.

Tıbbi ve sağlık malzemeleri

 • reçeteli ilaçlar
 • glikoz ve kan basıncı izleme ekipmanı gibi reçete edilen tıbbi malzemeler
 • asetaminofen veya ibuprofen gibi ateş ve ağrı tıbbı
 • öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları
 • antidiyareik ilaç
 • termometre
 • elektrolitli sıvılar
 • sabun ve alkol bazlı el dezenfektanı
 • kağıt mendil, tek kullanımlık çocuk bezi, tampon, hijyenik kadın bağı
 • çöp torbaları

Evde fazladan stok yiyecek bulundurmalı mıyım? 

Evde iki hafta ile 30 gün arasında bozulmayan gıdalar bulundurmayı düşünün. Bu öğeler elektrik kesintileri veya kar fırtınası gibi diğer acil durumlarda da kullanışlı olabilir.

 • konserve et, meyve, sebze ve çorbalar
 • dondurulmuş meyveler, sebzeler ve et
 • protein veya meyve çubukları
 • kuru tahıl, yulaf ezmesi veya granola
 • fıstık ezmesi veya fındık
 • makarna, ekmek, pirinç ve diğer tahıllar
 • konserve fasulye
 • tavuk suyu, konserve domates, kavanozlanmış makarna sosu
 • yemeklik yağ
 • un, şeker
 • kraker
 • kahve, çay, rafa dayanıklı süt, konserve meyve suları
 • şişelenmiş su
 • konserve veya kavanozlu bebek maması ve formülü
 • Evcil Hayvan gıda
 • çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı ve ev temizleyici gibi ev gereçleri.

Hastaysanız veya COVID-19’a maruz kaldıysanız ne yapımanız gerekir?

Ben veya çocuğumda COVID-19 enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorum ne yapmalıyım?

Corona virüs bulaşan insanlar için, öncelikle tavsiye için 112 ilk yardım veya 184 sağlık hattını ya da doktorunuzu aramanız tavsiye edilmektedir.

Bir doktorunuz yoksa ve sizin veya çocuğunuzun COVID-19 olabileceğinden endişe ediyorsanız,  Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı, “Alo 184” ü arayabilirsiniz . Sizi bölgenizdeki değerlendirme ve tedavi için en iyi yere yönlendirebilirler.

Şiddetli hastalık belirtileri yoksa acil serviste tıbbi yardım almamak en iyisidir. Şiddetli semptomlar arasında yüksek veya çok düşük vücut ısısı, nefes darlığı, karışıklık veya geçebileceğiniz hissi bulunur. Personele geldiğinizi bildirmek için vaktinden önce acil servisi arayın, böylece varışınız için hazırlanın.

COVID-19 veya grip olup olmadığını nasıl anlarım?

COVID-19 sıklıkla soğuk algınlığı olan veya grip geçiren kişilere benzer semptomlara neden olur. Grip gibi, belirtiler de ilerleyebilir ve hayatı tehdit edebilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzun koronavirüsten şüphelenmesi daha olasıdır:

 • solunum semptomlarınız var

ve

 • yakın zamanda corona virüsü bulaşan ülkeler Çin, İran, İtalya, Japonya, Güney Kore gibi COVID-19 virüsünün topluluk yayılımı devam eden ülkelere seyahat ettiniz veya
 • COVID-19 olduğundan şüphelenilen birine maruz kaldınız veya
 • Bölgenizde COVID-19’a neden olan virüsün toplulukta yayılması oldu

COVID-19 nasıl test edilir?

Bir kişiye COVID-19’a neden olan virüs bulaştığını doğrulamak için özel bir test yapılmalıdır. ABD’deki testlerin çoğu CDC’de yapılmıştır. CDC artık test yapma durumlarını onayladı. Bu, daha geniş bir grup insanın test edileceği anlamına gelirken, testler hala sınırlıdır ve yine de doktorun emri gerektirir.

Yeni koronavirüs bulaştıktan sonra ne zaman bulaşıcı hale gelir?

Semptomların ortaya çıkışından (kuluçka dönemi olarak bilinir) geçen sürenin 14 gün olduğu düşünülür, ancak semptomlar genellikle maruziyetten sonraki dört veya beş gün içinde ortaya çıkar. Henüz semptom yaşamayan insanların başkalarını ne ölçüde etkileyebileceği bilinmemektedir, ancak insanların semptomatik hale gelmeden önce birkaç gün boyunca bulaşıcı olması mümkündür.

Enfeksiyon bulaştıktan ne kadar süre sonra bulaşıcı olmaya devam edeceğim? Hastalığımın hangi noktasında en bulaşıcı olacağım?

İnsanların, semptomları yaşamaya başladıklarında, hastalıklarının başlarında en bulaşıcı olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, COVID-19’dan iyileştikten birkaç hafta sonra hastalarda viral genetik materyal tespit ettiler. Bu bulguların önemi tam olarak anlaşılmasa da, insanların kendilerini daha iyi hissettikleri haftalar boyunca bulaşıcı olmaya devam etmeleri olasılığını düşündürmektedir.

COVID-19’a yakalandıktan ne kadar süre sonra iyileşirim??

Ne kadar hastalandığınıza bağlıdır. Hafif vakaları olanların bir ila iki hafta içinde iyileştiği görülmektedir. Ağır vakalarda iyileşme altı hafta veya daha fazla sürebilir. En son tahminlere göre, enfekte kişilerin yaklaşık% 1’i hastalığa yenik düşebilmektedir.

Kendimi daha iyi hissetmeye başladıktan ne kadar süre sonra dışarı çıkmak güvenli olacak?

Kesin olarak bilinmemektedir. COVID-19’dan iyileştikten birkaç hafta sonra hastalarda viral genetik materyal tespit eden araştırmalara dayanarak, iyileştikten sonraki haftalar boyunca bulaşıcı olabileceğinizi varsaymak en güvenli yoldur.

Kendinden izolasyon ve karantina arasındaki fark nedir ve bunları kimlerin sorumluluğudur?

Kendi kendine izolasyon, evde COVID-19’a sahip olan veya olma olasılığı yüksek olan ve hastalığın hafif semptomlarını yaşayanlar (ciddi derecede hasta olan ve bir hastanede izole edilebileceklerin aksine) evde gönüllü kendi kendini izole etmektir. Kendi kendine izolasyonun amacı, enfekte olmuş bir kişiden enfekte olmayan diğerlerine enfeksiyonun yayılmasını önlemektir. Mümkünse, izole etme kararı doktor tavsiyesine dayanmalıdır. COVID-19 için pozitif test ettiyseniz, kendi kendine izole etmelisiniz.

Aşağıdaki durumlarda kendi izolasyonunuzu kuvvetle düşünmelisiniz:

 • COVID-19 için test edilmiş ve test sonuçlarını bekliyorsanız
 • yeni koronavirüs maruz kaldıklarını ve test edilmiş olsun ya da olmasın COVID-19 (ateş, öksürük, nefes almada zorluk) ile uyumlu semptomlar yaşamaktadırlar.

COVID-19 ile uyumlu semptomlarınız varsa (ateş, öksürük, nefes almada zorluk), ancak yeni koronavirüs maruziyetini bilmiyorsanız ve COVID-19’a neden olan virüs için test edilmediyse, kendi kendine izolasyonu da düşünebilirsiniz. Bu durumda, belirtileriniz tamamen çözülene kadar veya COVID-19 için test edilinceye ve testiniz negatif oluncaya kadar kendinizi izole etmek makul olabilir.

Kendi kendine karantina , COVID-19 virüsüne maruz kalmış ancak COVID-19 (ateş, öksürük, nefes almada zorluk) ile ilişkili semptomlar yaşamamış olan kişiler tarafından evde gönüllü karantinadır. Kendinden karantinanın amacı (kendi kendine izolasyonda olduğu gibi) COVID-19’un muhtemel yayılmasını önlemektir. Kimlerin kendi kendine karantinaya alması gerektiği konusunda hala halk sağlığı rehberliğini bekliyoruz. Mümkün olduğunda, karantinaya alma kararı doktor tavsiyesine dayanmalıdır. Semptomlar yaşamanız, ancak COVID-19 virüsüne maruz kalmanız durumunda kendi karantinaya alınması mantıklıdır.

Kendini izole etmek veya karantinaya almak gerçekten ne anlama geliyor? Ne yapmam ya da yapmamam gerekir?

COVID-19 hastasıysanız veya COVID-19 virüsüyle enfekte olabileceğinizi düşünüyorsanız, iyileşme sırasında enfeksiyonu başkalarına yaymamak önemlidir. Ev izolasyonu veya ev karantinası bir staycasyon gibi görünse de, başkalarından koptuğunuz ve sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı hakkında endişeli olabileceğiniz uzun bir süre için hazırlıklı olmalısınız. Telefonla veya çevrimiçi olarak başkalarıyla iletişim halinde kalmak, sosyal bağlantıları sürdürmek, yardım istemek ve durumunuza göre başkalarını güncellemek için yardımcı olabilir.

CDC’nin enfeksiyonu evinizdeki ve topluluğunuzdaki diğer kişilere yayma riskini en aza indirgemek için önerdiği şey aşağıdadır.

Tıbbi yardım almak dışında evde kalın

 • İşe, okula veya halka açık alanlara gitmeyin.
 • Toplu taşıma, sürüş paylaşımı veya taksileri kullanmaktan kaçının.

Doktorunuzu ziyaret etmeden önce önceden arayın

 • Doktorunuzu arayın ve COVID-19’a sahip olduğunuzu veya olabileceğinizi söyleyin. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcının ofisinin diğer kişilerin enfekte veya maruz kalmasını önlemek için adımlar atmasına yardımcı olacaktır.

Kendinizi evinizdeki diğer insanlardan ve hayvanlardan ayırın

 • Mümkün olduğunca, belirli bir odada ve evinizdeki diğer insanlardan uzak durun. Varsa ayrı bir banyo kullanın.
 • COVID-19 hastasıysanız, tıpkı diğer insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarla ve diğer hayvanlarla teması kısıtlayın. Mümkün olduğunda, hastalanırken hayvanlarınız için başka bir evde bakım görevlisine başvurun. Hasta olduğunuzda evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, evcil hayvanlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve bir yüz maskesi takın.

Hastaysanız da yüz maskesi takın

 • Diğer insanların veya evcil hayvanların yakınında ve bir doktor ofisine veya hastaneye girmeden önce bir yüz maskesi takın.

Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı örtün

 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu örtün ve kullanılmış dokuları çizgili bir çöp kutusuna atın.
 • Hapşırdıktan sonra ellerinizi hemen en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, ellerinizi en az% 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyin.

Ellerinizi sık sık temizleyin

 • Özellikle burnunuzu üfledikten, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın; banyoya gitmek; ve yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce.
 • Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, ellerinizin tüm yüzeylerini kaplayan ve kuruyana kadar birbirine sürtünen en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Kişisel ev eşyalarını paylaşmayın

 • Evinizdeki diğer insanlarla veya evcil hayvanlarla bulaşıkları, bardakları, bardakları, yemek kaplarını, havluları veya yatak takımlarını paylaşmayın.
 • Bu maddeleri kullandıktan sonra sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır.

Tüm “yüksek temas” yüzeylerini her gün temizleyin

Yüksek dokunma yüzeyleri sayaçlar, masa tablaları, kapı kolları, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve komodinleri içerir.

 • Üzerinde herhangi bir vücut sıvısı olabilecek alanları temizleyin ve dezenfekte edin.
 • COVID-19’a karşı kullanıma uygun ürünlerin bir listesini burada bulabilirsiniz . Bu liste ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından COVID-19 salgını sırasında kullanılmak üzere önceden onaylanmıştır.

Hastalık belirtilerinizi izleyin

 • Sıcaklığınızı günde iki kez alarak ateş için kendinizi izleyin ve öksürük veya nefes almada zorluk için tetikte olun.
 • Semptomlarınız olmadıysa ve ateşli hissetmeye başladıysanız veya ölçülen ateş, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, henüz yapmadıysanız derhal başkalarıyla teması sınırlandırın. Tıbbi değerlendirmeye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için doktorunuzu veya yerel sağlık departmanınızı arayın.
 • Hastalığınız kötüleşiyorsa, örneğin nefes almakta zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Bir doktorun ofisine veya hastanesine gitmeden önce doktorunuzu arayın ve COVID-19’a sahip olduğunuzu veya değerlendirildiğinizi söyleyin.
 • Bir sağlık tesisine girmeden önce veya başkalarıyla temasa geçebileceğiniz herhangi bir zamanda bir yüz maskesi takın.
 • Tıbbi bir acil durumunuz varsa ve 112 ya da 184’ü aramanız gerekiyorsa, sevk personelinizi COVID-19 için değerlendirdiğinizi veya değerlendirdiğinizi bildirin. Mümkünse, acil tıbbi hizmetler gelmeden önce bir yüz maskesi takın.

Kendim izolasyonumu veya karantinamı ne zaman kesebilirim?

Birçok uzman, enfekte olanlar için en az 14 gün kendi kendine tecrit etmeyi önermekle birlikte, bu önlemleri bırakma kararı, doktorunuza ve eyaletinize ve yerel sağlık departmanlarına danışarak, vaka bazında yapılmalıdır. Karar başkalarına bulaşma riskine dayanacaktır.

COVID-19 için antiviral tedavi var mı?

Halen COVID-19 için spesifik bir antiviral tedavi yoktur.

Koronavirüsü tedavi etmek için hangi tedaviler mevcuttur?

Corona virüsü tedavisi için halen spesifik bir antiviral kür yoktur. Bununla birlikte, herhangi bir viral enfeksiyonun tedavisine benzer şekilde, bu önlemler yardımcı olabilir:

 • Yatakta kalmanıza gerek yokken bol dinlenmelisiniz.
 • İyi nemlendirilmiş halde kalın.
 • Ateşi azaltmak ve ağrıları ve ağrıları hafifletmek için asetaminofen, ibuprofen veya naproksen alın. Talimatları izlediğinizden emin olun. Soğuk algınlığı veya grip ilacı kullanıyorsanız, tüm bileşenleri ve dozları takip edin. Asetaminofen için, tüm ürünlerden toplam günlük doz 3.000 miligramı geçmemelidir.

Evcil hayvanıma bulaşabilir miyim?

Evcil hayvanların veya diğer hayvanların COVID-19 ile hastalandığına dair raporlar yoktur, ancak CDC hala daha fazla bilgi bilinene kadar COVID-19 ile hasta olan kişilerin hayvanlarla temasını sınırlandırmasını önermektedir. Hasta olduğunuzda evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, evcil hayvanlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve bir yüz maskesi takın.

Hastalanamış bireylerle ilgilenen bakıcılar için önlemler

COVID-19 olan birine bakarken kendimi nasıl koruyabilirim?

Gripli birini önemsiyorsanız, alacağınız önlemlerin birçoğunu almalısınız:

 • Başka bir odada kalın veya kişiden mümkün olduğunca ayrı olun. Varsa ayrı bir yatak odası ve banyo kullanın.
 • Evdeki paylaşılan alanların iyi hava akışına sahip olduğundan emin olun. Bir klimayı açın veya bir pencere açın.
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla sık sık yıkayın veya ellerinizin tüm yüzeylerini kaplayan ve kuruyana kadar birbirine sürtünen% 60 ila 95 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Elleriniz görünür derecede kirliyse sabun ve su kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Ek önlemler:

 • Aynı odadaysanız siz ve kişi bir yüz maskesi takmalısınız.
 • Kişinin kanına, dışkısına veya tükürük, balgam, burun mukusu, kusma, idrar gibi vücut sıvılarına temas ettiğinde veya temas ettiğinde tek kullanımlık bir yüz maskesi ve eldiven giyin.
  • Tek kullanımlık yüz maskelerini ve eldivenlerini kullandıktan sonra atın. Tekrar kullanmayın.
  • Önce eldivenleri çıkarın ve atın. Ardından, ellerinizi hemen sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyin. Ardından, yüz maskesini çıkarın ve atın ve ellerinizi hemen sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı ile tekrar temizleyin.
 • Bulaşıklar, bardak, bardak, yemek kapları, havlular, yatak takımları veya diğer eşyaları hasta olan kişilerle paylaşmayın. Kişi bu eşyaları kullandıktan sonra iyice yıkayın.
 • Tezgahlar, masa tablaları, kapı tokmağı, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve komodinler gibi tüm “yüksek dokunma” yüzeylerini her gün temizleyin. Ayrıca, üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları olabilecek yüzeyleri temizleyin. Ev temizlik spreyi kullanın veya silin.
 • Çamaşırları iyice yıkayın.
  • Üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları olan giysileri veya yatakları derhal çıkarın ve yıkayın.
  • Kirli çamaşırları tutarken tek kullanımlık eldivenler giyin ve kirli çamaşırları vücudunuzdan uzak tutun. Eldivenlerinizi çıkardıktan hemen sonra ellerinizi temizleyin.
 • Kullanılmış tüm tek kullanımlık eldivenleri, yüz maskelerini ve diğer kontamine ürünleri diğer ev atıklarıyla birlikte atmadan önce çizgili bir kaba koyun. Bu öğeleri kullandıktan hemen sonra ellerinizi (sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı ile) temizleyin.

Ailem daha büyük, bu da onları COVID-19 için daha yüksek riske sokuyor ve yakınlarda yaşamıyorlar. Hastalanırlarsa onlara nasıl yardımcı olabilirim?

Uzaktan bakmak stresli olabilir. Hastalanmak için ebeveynlerine ihtiyaç duyacakları şey hakkında konuşarak başlayın. Doktorlar, aile üyeleri, komşular ve arkadaşlar dahil olmak üzere (ve sizin) referanslarınız için tek bir acil durum irtibat listesi hazırlayın. Yerel halk sağlığı departmanlarının iletişim bilgilerini ekleyin.

Ayrıca ileride planlama yapmalarına da yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ebeveynlerinizden komşularına veya arkadaşlarına bir dizi ev anahtarı vermesini isteyin. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları, sağlık ve acil tıbbi malzemeleri ve bozulmayan gıda ve ev gereçlerini stoklamalarını sağlayın ( daha fazla ayrıntı için nasıl hazırlanır) konusuna bakın . Telefon, Skype veya iletişim halinde kalmak istediğinizde düzenli olarak check-in yapın.

Bilinmesi gereken terimler

Topluluk yayılımı (topluluk aktarımı): aynı enfeksiyona sahip biriyle herhangi bir temas bilgisi olmadan insanlara bulaştığında meydana geldiği söylenir

Temas izleme: belirli bir hastalık tanısı konan herkesi (bu durumda COVID-19) tanımlamakla başlayan ve bulaşıcı olduklarından beri temas halinde olan bir süreç. İrtibatlara risk altında oldukları bildirilir ve kişinin evini paylaşanları ve COVID-19 olan bir okul, ofis, restoran veya Örneğin doktor muayenehanesi. Semptomlar yaşamaya başlarlarsa temaslar karantinaya alınabilir veya kendilerini izole etmeleri istenebilir ve semptomlar yaşamaya başlarsa koronavirüs için test edilmesi daha olasıdır.

Çevreleme: bir hastalığın yayılmasını sınırlandırır. COVID-19’u önleyecek hiçbir aşı bulunmadığından ve tedavi etmek için özel bir tedavi bulunmadığından, halk sağlığı müdahaleleri kullanılarak kontrol altına alınmaktadır. Bunlar, hasta olanları tanımlamayı ve izole etmeyi ve temas kurdukları kişileri izlemeyi ve muhtemelen karantina altına almayı içerebilir.

Salgın: bir topluluk veya bölgede hastalık salgını

Eğriyi düzleştirmek: bir hastalık salgını sırasında belirli bir süre boyunca yeni vakaların sayısını görselleştirmek için kullanılan istatistiksel bir grafik olan salgın eğriyi ifade eder. Eğrinin düzleştirilmesi, işleri yavaşlatmak için hafifletme stratejileri uygulamak için kısayoldur, böylece daha uzun bir süre boyunca daha az yeni vaka gelişir. Bu, hastanelerin ve diğer sağlık tesislerinin herhangi bir hasta akınıyla başa çıkma şansını artırır.

Kuluçka dönemi: Bir enfeksiyona maruz kalma ile semptomların başladığı zaman arasındaki süre

İzolasyon: bulaşıcı hastalığı olan insanların hasta olmayan insanlardan ayrılması

Hafifletme: bir hastalığın etkisini sınırlamak için atılan adımları ifade eder. COVID-19’u önlemek için herhangi bir aşı bulunmadığından ve tedavi etmek için belirli bir terapi bulunmadığından, hafifletme stratejileri sık ve kapsamlı el yıkamayı, yüzünüze dokunmamayı, hasta olan insanlardan uzak durmayı, sosyal mesafeyi önleme, büyük toplantılardan kaçınmayı ve düzenli temizlik içerebilir. evde, okullarda, işyerinde ve diğer ortamlarda sık sık temas edilen yüzeylere ve nesnelere.

Pandemik: büyük popülasyonları veya tüm bölgeyi, ülkeyi veya kıtayı etkileyen bir hastalık salgını

varsayımsal pozitif test sonucu: yerel veya eyalet sağlığı laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen COVID-19’a neden olan virüs için pozitif bir test, sonuç CDC tarafından onaylanana kadar “varsayımsal” kabul edilir. Onay beklenirken, varsayımsal pozitif test sonucuna sahip kişilerin enfekte olduğu düşünülecektir.

karantina: bulaşıcı bir hastalığı olan, hastalıkla tutarlı veya bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan semptomları olan kişilerin hasta olup olmadıklarını görmek için hareketlerini ayırır ve kısıtlar

SARS-CoV-2: şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2’nin kısaltması olan SARS-CoV-2, COVID-19’dan sorumlu virüsün resmi adıdır.

sosyal mesafe: bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını durdurmak veya yavaşlatmak için alınan önlemleri ifade eder. Bir birey için, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen damlacıklarda solunum riskini azaltmak için kendiniz ve başka bir kişi arasında yeterli mesafeyi korumak anlamına gelir. Bir toplulukta, sosyal uzaklaştırma önlemleri, büyük insan toplantılarını sınırlamayı veya iptal etmeyi içerebilir.

virüs: virüs, bakteri veya mantarlardan daha küçük olan enfeksiyöz mikropların en küçüğüdür. Bir virüs, bir protein kabuğu ile çevrili küçük bir genetik materyalden (DNA veya RNA) oluşur. Virüsler üreyecekleri canlı bir hücre olmadan yaşayamazlar. Bir virüs yaşayan bir hücreye (konakçı hücre) girdiğinde ve bir hücrenin iç işleyişini ele geçirdiğinde, hücre normal yaşam sürdürme görevlerini yerine getiremez. Konakçı hücre, daha sonra bütün virüslere tekrar bir araya gelen ve diğer hücrelere bulaşan viral parçalar yapan bir virüs üretim tesisi haline gelir. Sonunda, konakçı hücre ölür.

Kaynaklar

 1. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-resource-center
 2. https://www.health.harvard.edu/blog/be-careful-where-you-get-your-news-about-coronavirus-2020020118801
 3. COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) ‘na Yakalanmamak İçin Öneriler, https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yeni-koronavirus-hastaligi-na-yakalanmamak-i-cin-oneriler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz