Diş Bakımı İçin Elektrikli Diş Fırçası mı, Manuel mi En İyi?

En iyi diş fırçası arayışınızı duyar gibiyiz. Elektrikli veya şarjlı diş fırçası mı yoksa normal yani klasik diş fırçası kullanmak mı , diş beyazlatma, diş sağlığı, diş bakımı gibi durumlar için daha iyidir, sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Diş ipi fiyatları, elektrikli diş fırçası ya da elektronik diş fırçası, şarjlı diş fırçası fiyatları, akıllı diş fırçası, diş fırçalama ve daha fazlasına yer verdiğimiz çalışmamızda bilimsel araştırmalarla sizlere faydalı bilgileri bu makalemizde vereceğiz.

Dişlerinizi fırçalamak, düzenli ağız bakımı ve hastalıklardan korunmanın temelidir. American Dental Association (ADA) kuruluşuna göre , hem elektrikli hem de manuel diş fırçası çürüme ve hastalığa neden olan diş plaklarını ortadan kaldırmada etkilidir (1).

En iyi elektrikli diş fırçası tavsiyesi veya normal diş fırçası önerisi söz konusu olduğunda bazı araştırmaları incelemekte fayda vardır. Çünkü elektrikli ve manuel diş fırçalarının her birinin kendine özgü yararları vardır. Amerika’da ADA, güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış elektrikli veya manuel herhangi bir diş fırçasına bir onay mührü koyar. Artıları, eksileri ve hangisinin sizin için en iyi seçim olabileceği hakkında daha fazla bilgi edineceğiniz yazımıza başlıyoruz.

Elektrikli Diş Fırçasının Faydaları ve Avantajları

Şarjlı diş fırçası, pilli diş fırçası veya en iyi diş fırçası… Kısacası elektrikli diş fırçası diye adlandıracağımız bu fırçaların kılları, dişlerinizde ve diş etlerinde plak birikimini önlemek amacıyla titrer veya dönerek diş macununu dağıtır, fırçalar ve temizleme sağlar. Bu titreşim, diş fırçanızı dişlerinizde her hareket ettirdiğinizde daha fazla mikro harekete ve temizliğe izin verir. Bunlarla beraber diş ipleri de önemli bir temizleme aracıdır. Diş ipi fiyatları yaklaşık olarak 20-50 TL arasındadır.

Şarjlı diş fırçası yorumları da dikkate alınarak hazırlanan bu çalışmada  elektronik diş fırçasının avantajları şunlardır;

Plak Çıkartmada Daha Etkili

Bir çalışmanın gözden geçirilmesinde, genel olarak elektrikli diş fırçalarının en iyi yanının, manuel diş fırçalarından daha fazla plak ve diş eti iltihabını azalttığını göstermiş olması bildirilmiştir. Bir çalışmada, üç aylık elektrikli diş fıçası kullanımın ardından plak yüzde 21 , diş eti iltihabı ise yüzde 11 oranında azalma göstermiştir(2). Dönen diş fırçalarının, diş plaklarını temizlemede sadece titreşimli olan diş fırçalarından daha iyi çalıştığını da belirtmek gerekir.

Sınırlı Hareket Edebilen İnsanlar İçin Daha Kolay

Elektrikli diş fırçaları işin çoğunu sizin için yapmaktadır. Ellerini kollarını hareket ettirmede kısıtlı olanlar için ideal olabilir. Mesela aşağıdaki rahatsızlığa sahip olan insalar için önerilebilir;

 • Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromu el içerisindeki medyan sinirin sıkışması durumudur (3). Median sinir, elinizin avuç içi tarafında bulunur (karpal tünel olarak da bilinir). Median sinir baş parmağınızı, işaret parmağınızı, uzun parmağınızı ve yüzük parmağınızın bir kısmını hissetmenizi sağlar. İtici gücünü başparmağa giden kaslara verir. Karpal tünel sendromu, elinizin birinde veya ikisinde olabilir.
 • Artrit: Artrit, eklemlerin iltihabıdır. Bir eklemi veya çok sayıda eklemi etkileyebilir. Farklı nedenler ile oluşan ve tedavi yöntemleri birbirinden farklı 100’den fazla değişik artrit türü vardır. En yaygın görülen iki tip osteoartrit (OA) ve romatoid artrittir (RA).
 • Fiziksel olarak engelli: Herhangi bir nedenden ya da gelişimsel durumdan ötürü bazı uzuvları geçici veya kalıcı olarak kulanamama

Dahili Zamanlayıcılar

Varsa otomatik bir diş fırçasına yerleştirilmiş bir kronometre, dişlerdeki ve diş etlerindeki plakları yeterince çıkarmaya yetecek kadar uzun süre dişlerinizi fırçalamanıza yardımcı olabilir. Az fırçalamaların önüne geçilmiş olabilirsiniz.

Daha Az İsraf

Yeni bir diş fırçasının alınma zamanı geldiğinde, çoğu zaman elektrikli diş fırçasının sadece kafasını değiştirmeniz gerekir, bu nedenle tam manuel bir diş fırçasını komple çöpe atmaktan daha az masraflı olabilir.

Eğer tek kullanımlık elektrikli bir diş fırçası kullanıyorsanız, bu söylediklerimiz geçerli olmayabilir.

Fırçalarken Konsantre Olma Yeteneğinizi Geliştirebilir

Bir çalışmada, insanların elektrikli diş fırçası kullanarak dişlerini fırçalarken daha çok odaklandıkları tespit edilmiştir. Bu, insanların genel fırçalama deneyimini geliştirerek dişlerinizi ne kadar iyi temizleyebileceğiniz konusunda yeteneklerinizi iyileştirebilir.

Ortodontik Aparat Takanlarda Ağız Sağlığını İyileştirebilir

Bir çalışma elektrikli diş fırçalarının diş telleri gibi ortodontik aletleri bulunan kişiler için önemli ölçüde yararlı olduğunu, çünkü fırçalamanın daha kolay yapıldığını ortaya çıkarmıştır.

Ağız sağlığı yerinde olan kişiler arasında, elektrikli diş fırçası kullanalarla  normal diş fırçası kullananların plak seviyeleri yaklaşık olarak aynıdır. Ancak ortodontik tedavi görürken ağzınızı temizlemenin zor olduğunu düşünüyorsanız, elektrikli diş fırçası ağız sağlığınızı iyileştirebilir.

Çocuklar İçin Eğlenceli

Bütün çocuklar dişlerini fırçalamakla ilgilenmez. Pilli çocuk diş fırçası normal fırçalardan daha dikkat çeken bir sisteme sahip olarak çocuğunuza kendisini sevdiriyorsa, iyi ağız temizliğine ve sağlıklı diş temizleme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuz elektrikli diş fırçasına ilgi duyduğu için dişlerini daha motive ve istekli bir şekilde temizleyebilir.

Diş Etleri İçin Güvenli

Doğru kullanıldığında, elektrikli diş fırçası diş etlerinizi veya diş minelerinizi incitmemeli ve genel ağız sağlığınızı desteklemelidir.

Peki şarjlı diş fırçası daha mı iyi?

Elektrikli diş fırçası yorumları için ekşi, diğer sağlık forumları ve intenetteki diğer sitelerde kişilerin deneyimleri arasında aşağıdaki bahsedeceğimiz dezavantajlar da söz konusu olduğundan böyle bir ayrımı yapmak çok doğru olmamaktadır.

Elektrikli Diş Fırçasının Dezavantajları

Elektrikli diş fırçaları manuel olan diş fırçalarından daha pahalıdır. Şarjlı diş fırçası fiyatları, fırça başına 100 ile 250 TL arasında değişmektedir. Yeni yedek fırça kafaları genellikle yanında gelir ve yenisi 30 ile 50 TLarasındadır. Tamamen tek kullanımlık elektrikli diş fırçaları kullanmak ise pilleri de sayarsak her bakımdan maliyetli olmaktadır.

Doğru yedek fırça başlıklarını bulmak her zaman kolay veya kullanışlı olmayabilir, çünkü her markanın farklı fırça başlığı olabilir ve yerel mağazalarınızda bulunmayabilir. Onları internet üzerinden araştırarak satın alabilirsiniz. Fakat yine de stokları ve bir yıl veya daha fazla dayanacak kadar elinize geçebilir. Modeller değiştiğinde ve başlık bulamadığınız zaman elektrikli fırçanızı yenilemek zorunda kalabilirsiniz.

Yaşlılar arasında yapılan iki çalışmada , elektrikli diş fırçaları manuel diş fırçalarından daha fazla plak çıkardığı durumuna rastlanmamıştır. Bu durum elektrikli diş fırçalarının çalışmadığı anlamına gelmez, ancak satın almaya değmeyecekleri anlamına gelebilir.

Uluslararası seyahat ediyorsanız, priz ve şarj etme sorunu ile karşılaşabilirsiniz  çünkü bu durumlarda yedek bir seyahat kiti kullanmanız gerekebilir. Elektrikli diş fırçaları daha az atık üretse de, elektrik veya batarya gerektirdiğinden, manuel normal diş fırçalarından daha az çevre dostudur.

Herkes titreşimli hissi sevmeyebiliyor. Elektrikli diş fırçaları ağzınızda tükürük salgısını dağıtabilir ve etrafınıza sıçratabilirsiniz.

Manuel (Normal) Diş Fırçasının Faydaları

Manuel diş fırçaları uzun zamandır kullanılmakta. Birçok elektrikli diş fırçası gibi pil, titreşim veya sensörü bulunmasa da dişlerinizi temizlemek ve diş eti iltihabını önlemek için hala etkili bir araçtır. Diş arası fırçası, ortodontik diş fırçası vs. gibi çeşitlerde bulabilirsiniz.

Manuel bir diş fırçasıyla en rahat şekilde her gün  iki kez fırçalamayı alışkanlık haline getirdiyseniz bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kolay Ulaşılabilir

Tek kullanımlık diş fırçası da dahil olmak üzere neredeyse tüm marketlerde, benzin istasyonlarında, bakkallarda veya eczanelerde manuel diş fırçası alabilirsiniz. Ayrıca çalışmak için şarj olmaları gerekmez, bu nedenle manuel bir diş fırçasını her yerde ve her zaman kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Uygun Fiyatlıdır

Manuel diş fırçaları uygun maliyetlidir. Genellikle bir  3 ila 20 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.

Manuel Diş Fırçasının Eksileri

Bir çalışma, insanların elektirik yerine manuel bir diş fırçası kullanmaları durumunda çok fazla ve sert fırçalama ihtimalinin yüksek olduğunu bulmuştur. Çok sert fırçalamak diş etlerinize ve dişlerinize zarar verebilir.

Manuel bir diş fırçası kullanmak ayrıca bir zamanlayıcı veya sensör olmadığından her diş fırçalama sırasında yeterince uzun süre fırçalayıp fırçalamadığınızı bilmek işinizi daha da zorlaştırabilir. Fırçalama sürelerinizi zamanlamak için banyonuza bir zamanlayıcı yerleştirmeyi, ya da telefonunuzdaki kronometre uygulamasını açmayı düşünebilirsiniz.

Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin

Çocuğunuz için en iyi diş fırçası en çok sevdiği ve kullanması muhtemel olanıdır. Uzmanlar, yumuşak diş fırçası ve küçük fırça boyutuna sahip diş fırçalarını minikler için önermektedir. Küçük çocuklar için ne manuel ne de elektrikli diş fırçası olması şart değildir. Her türlü aynı artı ve eksi durumlar daha önce bahsettiğimiz şekli ile geçerlidir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar elektrikli bir diş fırçasını güvenle kendi başlarına kullanabilirler. Yine de, çocukların diş macunlarını tükürdüklerinden ve yutmadıklarından emin olmak için dişlerini fırçalarken denetlemeniz önerilir.

Küçük çocuklar için, çocuğunuzun ağzının tüm alanlarını temizlediğinden emin olmak için ikinci bir fırçalama işlemini yapmak isteyebilirsiniz.

Diş Fırçası Ne Zaman Değiştirilir?

Türkiye Diş Hekimleri Birliği‘ne göre;

 • Tüm diş fırçaları her üç ila dört ayda bir değiştirilmeli,
 • Dişler her gün, günde 2 kez, 2 dakika ve düzenli olarak fırçalanmalı,
 • Günde bir kere diş ipi ve ara boşluklar varsa, arayüz fırçası kullanılmalı,
 • 6 ayda bir dişhekimi kontrolü  yapılmalıdır.

Diş fırçaları yıpranmış görünüyorsa veya hastalandığınızda kullanılmışsa, diş fırçanızı değiştirin. Manuel bir diş fırçası kullanıyorsanız fırçanızın tamamının değiştirilmesi gerekir. Elektrikli bir diş fırçası ise, yalnızca çıkarılabilir başlığı değiştirmeniz yeterli olacaktır.

İpucu: Diş fırçanızı veya diş fırçası başlığınızı her üç ila dört ayda bir değiştirmeniz önerilir.

Dişleri Nasıl Fırçalamalı?

Dişlerinizi fırçalamanın en önemli kısımları uygun tekniği kullanmak ve her gün ve günde iki kez yapmaktır. Dişlerinizi fırçalamanın en iyi yolları için aşağıda sıradıklarımıza dikkat etmeniz önerilir:

 • Ağzınıza uygun boyutta bir diş fırçası seçin.
 • Diş etlerinizi tahriş edebilecek sert kıllardan kaçının. Türkiye Diş Hekimleri Birliği özellikle çocuklarda yumuşak kıllı fırçalar önerir. Ayrıca, çok seviyeli veya açılı kıllara sahip fırçaları da değerlendirin. Bir çalışmada,  açılı veya eğimli kıl tipinin düz fırça kıllarından daha fazla etkili olduğunu bulmuştur.
 • Florürlü diş macunu kullanın (Florür, güçlü dişler oluşturan ve boşlukları önleyen doğal bir mineraldir).
 • Fırçayı dişlerinize ve diş etlerinize 45 derecelik açıyla tutun.
 • Tüm diş yüzeylerini (ön, arka, köğek dişleri) iki dakika boyunca hafifçe fırçalayın.
 • Diş fırçanızı durulayın ve kuru havada dik olarak saklayın. Yıkarken mikropların ulaşımına izin verebilecek tuvaletin dışında muhafaza edin.
 • Günde bir kez diş ipi ile diş temizliği yapın.
 • Ağız suları, diş duşu, ağız duşu isteğe bağlıdır ve diş ipi veya fırçalamanın yerine geçmemelidir.

Herhangi bir kanama yaşarsanız, diş hekiminize görünün. Fırçaladığınızda ve diş ipi kullanırken aşağıda verdiğimi bir dizi şey kanamaya neden olabilir:

 • Dişeti hastalığı
 • Vitamin eksiklikleri
 • Gebelik

Bazen insanlar fırçalama ve diş ipi kullanımı işlemini çok uzun süre yaptıklarında diş etleri kanar ve plaklar birikmeye başlar. Nazik olduğunuz sürece, fırçalamak ve diş ipi kullanmak kanamaya neden olmamalıdır.

İpucu: Her seferinde en az iki dakika boyunca günde iki kez fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın.

Sonuç

Hem elektrikli hem de manuel diş fırçaları, uygun tekniği kullanıyorsanız ve yeterince uzun fırçalarsanız, diş temizliğinde etkilidir. Genel olarak, elektrikli bir diş fırçası kullanmak fırçalamayı kolaylaştırabilir ve plak çıkarılmasında daha çok etki sağlar. Hangi diş fırçasının sizin için en iyi olabileceği konusunda sorularınız varsa öncelikle diş hekiminizle konuşmanız daha doğru olacaktır.

Kaynaklar

 • Healthline. healthline.com/health/dental-and-oral-health/electric-toothbrush-vs-manual
 • Klukowska M, (2013). ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24282870
 • Nobre CV, (2014). DOI: 10.1111/j.1741-2358.2012.00635.x
 • Heintze SD. (1996). ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8972810
 • Hovliaras C, (2015). ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26054186

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz