Diyabet (Şeker Hastalığı) Seks Hayatınızı Nasıl Etkiler, Tedavisi Nedir?

Şeker hastalığı nedir sorusunun cevabı olarak diyabet, pankreasta bulunan ve insülin hormonu salgılayan beta hücrelerinin bazı sebeplerden ötürü sayısında ya da işlevlerinde (fonksiyonlarında) gerçekleşen azalma sonucu kan şekeri yüksekliğinin belirdiği bir hastalıktır.

Seks ve diyabet ikilemi hakkında sık karşılaşılan ve kadınlarda isteksizlik, iktidarsızlık, erkekte isteksizlik gibi sorunları beraberinde getiren bu rahatsızlıkla nasıl başa çıkılır biliyor musunuz?  Tip 2 diyabetle yaşamak bazı zamanlarda kolay olmayabilir, ancak sizi nasıl etkilediğini öğrenmek ve daha iyi hissetmek için ilk adımdır.

Tip 2 diyabet: Bu diyabet şekli çoğunlukla 40 yaş üzerindeki kişilerde gözlemlenen diyabet tipi olarak, ilk aşamada pankreasın yeterli miktarda insülin salgılamasına rağmen salgılanan insülinin ilgili dokulan tarafından kullanılamaması durumudur.

Diyabet diyetinizi etkileyebilir. Kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmeye çalışmak da günlük rutininizin bir parçası olabilir. Ayrıca libidonuzu etkileyebilecek ve cinsellik açısından yan etkilere neden olabilecek ilaçları almak da yaygındır.

İyi haber şu ki; erektil disfonksiyon, cinsel soğukluk, iktidarsızlık, cinsel isteksizlik şeklinde adlandırabileceğimiz cinsel problemler tedavi edilebilir. Şeker hastalığınızı kontrol etmek önemlidir, sağlıklı bir cinsel hayat da yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Bir analiz diyabetli erkeklerin yüzde 52’sinin erektil disfonksiyon (ED) yaşadığını bildirmiştir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, diyabetli kadınların yüzde 78’inde, özellikle de depresyon riski olanlarda, cinsel kaygıları olduğu gözlemlenmiştir. (1)

İşte bu yüzden yatak odasında bazı zorluklar yaşıyor olabilirsiniz ve bu cinsel problemleri çözme hakkında neler yapabilirsiniz kısmına da değineceğiz.

Diyabetli Kişilerde Cinsel Zorluklara Ne Sebep Olur?

Her yaştan insan cinsel soğukluk, işlev bozukluğu yaşayabilir. Bu belirtiler yaşlandıkça daha da artma eğilimindedir. Diyabette cinsel sorunlarla ilgili semptomların kesin nedenlerini saptamak kişiden kişiye farklılık gösterdiği için karmaşıktır. Fakat çözümü vardır.

Örneğin, bir çalışmada yetişkin bir erkek 15 yıldan fazla süredir tip 2 diyabet geçirmiştir. Daha yakın zamanlarda yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde cinsel sağlığında iyileşmeler görmüştür.

Yetişkin ve şeker hastalığı olan bir erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, kişinin hiçbir zaman, sertleşme sorunu olarak tabir edilen ED (erektil disfonksiyon)yaşamadığını bildirmesine rağmen, cinselliğe olan ilgisinin azalmasıyla karşılaşılmıştır. Bunu yorgunluğuyla, zorlu bir kariyere sahip stresi, vücudundaki ağrıları ve evliliğinde kötü iletişim süreleriyle ilişkilendiren yetişkin birey diyabetten kaynaklı bu cinsel rahatsızlığını fark edememiştir.

Tipik olarak, diyabet gibi kronik bir  rahatsızlık durumunun dışında, cinsel zorluklara neden olan birden fazla etmen vardır. Fiziksel semptomlara ek olarak, stresli duygular, ilişki çatışmaları,  cinsel sorunlara neden olabilecek diğer konular da olabilir.

Cinsel işlevsizliğin boş gösterme belirtileri ve mesane fonksiyonu da diyabet belirtisi olabilir . Kan şekeri seviyeleriniz yüksek ve kontrolsüz bırakılırsa, diyabet, cinsel organlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun farklı kısımlarını etkileyebilecek sinir hasarına neden olabilir.

Sonuç olarak, cinsel organlarınızda uyuşukluk, ağrı veya his eksikliği yaşayabilirsiniz.

Erkeklerde kan akışında meydana gelecek azalma, uyarılmayı engelleyerek ereksiyonu etkileyebilir. Düşük bir cinsel dürtü olması durumu da bunun sonucu olarak görülebilecek yaygın bir durumdur.

Kan akışında azalma, sinir hasarı veya duygusal zorlanmalar nedeniyle kadınlar aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

  • Vajinal kuruluk
  • Uyarılma zorluğu
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Düşük seks arzusu

Her ne kadar çoğu kadın bunu sekse olan ilgisizliğine yorsa da, ilgisizliğin ardında genellikle fiziksel bir komplikasyon vardır.

Uzmanlar diyabet rahatsızlıkları nedeniyle kan akışında azalma şeklinde boy gösteren problemlerle çok sık karşılşılabileceğini vurgulamıştır. Kadınlarda seks ve duyarlılık hissi azalabilir veya daha çok acı çekebilirler. Bütün bunların bir sonucunda, genel olarak libidolarının azalma riskleri olabileceği vurgulanmıştır. (2)

İyi Haber: Cinsel zorluklar ve işlevsizlikler tedavi edilebilir.

Cinsel Problemlere Kesin Çözümler

Cinsel yan etkiler ve diyabet ile ilgili kötü haberlerle karşılaşmaktayız ama aynı zamanda bu sorunlar kolaylıkla tedavi edilebilir problemlerdir.

Hem erkek hem de kadınların cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış bir doktor yardımıyla tedavi olabilecekleri çeşitli yöntemler vardır.

Herkesin yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler yapması, daha iyi bir hayat kalitesi ve cinsel yaşamlarında artan olumlu gelişmeler için ilk adımdır.

Kan şekerinizi kontrol etmek, daha sağlıklı beslenmek ve kilo vermek, diyabet semptomlarını iyileştirir, öz güven ve enerjiyi artırır.

Yapılan bir çalışmada tip 2 diyabet tanısı koyulan bir grup kadın uyguladıkları diyetlerini ve kilo verme aktivitelerinin diyabet semptomlarını yanlızca daha kolay yönetilebilir hale getirmediğini, aynı zamanda cinsel arzuslarında da belirgin bir artış olduğunu gözlemlenmiştir.

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı her zaman bu problemin çözümü için önemlidir, ancak tip 2 diyabetinizin bir sonucu olarak yaşadığınız tüm cinsel semptomlara çözüm sağlamayabilir. Bu özelikle ağrı ve kuruluğa bağlı semptomlar olabilir.

Kadınlar İçin Tedavi Yöntemleri

Yaşam tarzı ndaki sağlıklı değişiklikler büyük bir fark yaratabilse de, uzmanlar cinsiyetin kadınlar için daha zevkli olmasını sağlamak için birkaç özel adım önermektedir. Bunlar:

Doğru kayganlaştırıcıyı bulun

Tüm kayganlaştırıcılar  diyabetli bir kişiler için uygun olmayabilir. Şeker hastalığı olan kadınlar için silikon bazlı bir kayganlaştırıcı önerilmektedir. Su bazlı kayganlaştırıcıların sık sık vajinal dokuyu emdiği ve parçaladığı konusunda uayrılar yapılmaktadır.

Ek olarak, su bazlı kayganlaştırıcıların çoğu, kan şekerini yönetmeye çalışan diyabet hastaları için kötü bir seçimdir.

Doktorunuzdan Bununla İlgili Reçete Yazmasını İsteyin

Vajinal kuruluk ya da östrojen eksikliği gibi libido azalmasına yol açabilecek rahatsızlıklar için doktorunuz kontrolünde reçete edilebilecek takviyeler vs. mevcuttur. Bunlar, kremler, cinsel ürünler veya ağız yolu ile alınan ilaçlar olabilir. Doktorunuzla yazılacak reçetenin sizin için en uygunu olup olmadığını konuşabilirsiniz.

Vajinal Lazer Tedavisi Hakkında Doktorunuza Baş Vurun

Önerilerden bir diğeri de lazer tedavisi seçeneği. Bu tedavi kuru veağrılı dokuları hedef alır. Bu sayede o bölgede yeni kan damarı büyümesi sağlanabilir.

Vajinal lazer tedavilerinin güvenlik ve etkinliğinin henüz bilimsel olarak belirlenemediğine dikkat etmek önemlidir. Doktorunuzla faydaları ve riskleri hakkında ve sizin için uygun olup olmayacağı konusunda bilgi almanız gerekmektedir.

Erkekler İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sertleşmeme sorunu çözümü konsunda evde uygulayabileceğiniz bazı mevcut tedaviler ve öneriler vardır. Diyabetlerinin bir sonucu olarak ED (Sertleşme Sorunu) yaşayan erkekler için, takip etmeye değer birkaç ek tıbbi seçeneği uygulayabilirler.

Doktorunuza Reçete Yazdırın

Doktorunuz uygun görürse size bazı reçeteli ilaçlar(sertleşmeye iyi gelen ilaçlar) yazacaktır. En yaygın oral ilaçlardan bazıları şunlardır:

  • Sildenafil ( Viagra )
  • Tadalafil (Cialis, Adcirca)

Bunlar penise doğru akan kan akışını artırmaya teşvik ederek çalışırlar.

Bunların dışında enjeksiyon ve fitiller de mevcuttur. Sizin için en iyi seçenek hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Bu ilaçlar,mevcut durumda kullanmakta olduğunuz ilaçlarla olası etkileşimlere girebilirler. Bu sebeple doktor kontrolünde kullanmanız önerilir.

Vakum Pompası Deneyin

Bir vakum cihazı (bazen bir penis pompası olarak da bilinir ), penisin içine kanın çekilmesine yardımcı olarak ereksiyona yardımcı olur. Doktorunuz, özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir cihaz seçmenize yardımcı olabilir.

Çiftler Canlı Seks Yaşamlarına Nasıl Kavuşabilir?

Size sunulan yaşam tarzı ve reçete seçenekleri ile cinsel yaşamınızı arttırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

İşte ilişkinizde cinsel yaşamınızı canlandırmak ve geliştirmek için 7 ipucu: (3)

1. Duyuları Kullanmak

Kendi vücut duyularınıza odaklanmak için beş duyunuzu da kullanmalısınız. Performansa dayalı zihniyetten vazgeçip ve onun yerine zevk odaklı bir yaklaşım benimsemelisiniz. Bu, çoğu insanın cinsel beklentiler söz konusu olduğunda şikâyet ettiği bu tür bir cinsel baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Kendinizi rahat bırakmanız size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

2. Karşılıklı Olarak Aşk Dilini Anlamak

Yatak odasında işler zorlaştığında, güçlü yanlarınıza güvenin. İhtiyaçlarınız karşılanmadığında suçlamayı değiştirmek ve sinirlenmek oldukça kolaydır. Ancak, çıkışmak veya tartışmak yerine, çiftler birbirlerinin görüşlerini anlamak için biraz zaman ayırarak anlaşmalıdırlar.

3. Eşinizi Öncekilerle Karşılaştırmaktan Kaçınmalısınız

Karşılaştırma, gereksiz güvensizlikler ve kızgınlık yaratma eğilimindedir. Bunun yerine, birbirinizi şımartmak ve işleri heyecanlandırmak daha doğru olacaktır.

4. Dedektif Olmak

Vücudunuzu ve karşınızdakinin vücudunu keşfetmek büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Sizi cinsel olarak canlı hissettiren şey hakkındaki farkındalığınızı arttırır. Tüm bunlar, partnerinize size nasıl dokunacağını öğretmek için daha donanımlı olmanıza yardımcı olacaktır.

5. Kendi Sınırlarını Bilmek

Kendi amaçlarınızı ve kendinize ve eşinize ne kadar zaman, enerji ve kaynak ayırabildiğinizin farkında olmanız gerekir. Bu sayede cinsel yaşamı yaratmanın kontrolünde daha az baskı ve daha fazlasını hissetmeye başlayacaksınız.

6. Fazla Ciddi Olmamak

Seks çok ciddi olmak zorunda değildir. Akışına bırakarak, belki esprilerle belki daha eğlenceli bir aktiviteyle desteklenebilir.

7. Telefonu Sessize Almak

Vücudunuzda daha rahat hissetmek, yatak odasında yeni bir şey keşfetmek ve daha enerjik olmak için kendinizi iyi dinlenmiş hissetmeniz gerekir. Her gece Facebook, Instagram, Whatsapp gibi uygulamaları kontrol etmeyi atlayarak ve cinsel zevkle yeniden dolmak, yeniden muhabbet, artırmak için günün ilk ve son saatini birbirinize ayırmanız gerekebilir.

Sonuç olarak, anlaşılması gereken en önemli şey, eğer seks sizin için zevkli değilse, tedavi seçeneklerinin mevcut olmasıdır. Birçokları için anahtar, cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış doğru doktoru veya terapisti bulmaktır.

Kaynaklar

  • Pub Med. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4430881/
  • Healthline. healthline.com/health/diabetes/help-sex-and-diabetes, healthline.com/health/advice-from-sex-therapist-common

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz