Göz Altı Morlukları ve Göz Çevresi Bakımı İçin En Önemli 8 Yöntem

göz çevresi bakımı

Cilt bakımı konusunda gereken hassasiyeti göstermek isteyenler için , göz çevrenizdeki cilde bakım yapmak, göz altı morluklarından kurtulmak ve göz altı torbalarına veda etmek için ihtiyacınız olan ipuçlarını paylaşıyoruz.

İstemeseniz de, gözlerinizin etrafındaki cilt erken yaşlanmanın belirtilerini, özellikle de gereken göz çevresi bakımı olmayan kişilerde kendini gösterebilen bir sorundur. Göz çevresindeki yağ bezeleri, göz altı morlukları en çok karşılaşılan problemlerdir.

Fakat göz altı morlukları, ya da göz çevresi kırışıklıkları neden olur sorusunu hiç merak ettiniz mi?

İlk olarak, gözlerinizin etrafındaki cilt, vücudunuzun diğer bölümündeki deriden daha ince ve hassastır. Gözleriniz gün boyunca çok fazla çalıştığından, sürekli göz kırğıştırmanız ve duygularınızı ifade etmeniz için bu organları çok kullanmanız erken yaşlanmaya kadar sonuçları olabilecek bir duruma sebiyet verebilir.Ayrıca, genetik nedenler, ultraviyole (UV) ışınları, dış etkenlerden kaynaklı stres ve yaşam tarzı seçimleri de göz çevresindeki cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.

Yaygın Görülen Göz Çevresi Sorunları

 • Koyu halkalar
 • İnce çizgiler
 • Göz altı morlukları, şişlik veya kabarıklık (göz torbaları da dahil)

Şunu unutmayalım ki kaç yaşında olursanız olun, gözlerinize hakettikleri değeri vermek için asla çok erken veya geç değildir.

Uzman görüşlerinden derlediğimiz bazı ipuçlarını topladık. Aşağıda verdiğimiz bilgileri günlük rutininizde gerçekleştirmek üzere okumanız önemlidir.

Günlük rutininize eklemeniz gereken göz çevresi bakımı yöntemleri ile göz altı torbalarına ne iyi gelir sorusunun cevapları;

1. Nemlendirin!

Cildinizi nemlendirmek göz çevrenizin bakımı  ve göz çevresi kırışıklıkları için çok önemlidir. Derimizi bir meyveye benzetecek olursak ve bu meyve de bir erik olsa, eriği 3-4 gün dışarıda beklettiğinizde şekil değişimini farketmişsinizdir. Susuz kalan bir erik kurur ve büzülür.  İşte göz çevremiz de susuz kaldığı zaman büzülür ve krışıklar oluşturmaya başlar.

Fakat o suyu tekrar sağladığınızda, kurumaya yaklaştığında su ile takviye ettiğinizde, erik üzerinde oluşabilecek çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Aynısı göz bölgemiz için de geçerlidir. Yağ bezleri (cildimizin doğal nemlendiricisi) olmadığından, kuruluğa daha yatkın bir vücut bölgesidir.

Yüz bölgesi nemlendirme hakkında en sık sorulan soru, yüz nemlendiricinizi gözlerinizin çevresindeki kuruluklar için, göz altı kırışıklıkları için kullanıp kullanamayacağınızdır. Cevap Evet. Gözlerinizi tahriş etmediği ve yeterli miktarda nem sağladığı sürece yüz nemlendiricinizi göz çevresi için kullanabilirsiniz. Ama gözünüze kaçmamasına dikkat edin.

Bununla birlikte, göz çevrenizde bulunan cilt, yüzümüzdekine nazaran daha ince olduğundan, göz çevresinin normal yüz kremine daha duyarlı olabileceğini unutmayın. Bir acı hissederseniz veya gözleriniz sulanır veya kırmızı olursa, yüz nemlendiricinizi kullanmaktan kaçının ve bunun yerine göz kremi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Göz kremleri genellikle gözlerinize olumsuz etkisi olması ihtimal olmayan maddelerle formüle edilir, ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olabilecek yeterli miktarda aktif bileşen içerir.

2. Göz Çevresi Ürünleri Alırken İçeriğini Kontrol Edin

Doğru göz altı kremi veya göz çevresi kremi için araştırma yaptığınızda, göz çevrenizde neyi tedavi etmeye çalıştığınıza bağlı olarak hangi içerikleri arayacağınızı bilmek önemlidir. Aşağıda, endişelerinize dayanarak seçmenizi önerdiğimiz malzemeleri bulacaksınız:

İnce Çizgiler İçin

Nem kaybını azaltmak için kullanılan, ve “dolgunluk” etkisi sağlayan bileşenleri aramak doğru bir tercih olacaktır.

Bunun için, kollajen üretimini uyarıcı ile bağlantılı olan daha güçlü bileşenleri tercih edin (1). Göz çevresindeki ince çizgileri tedavi edebilecek ürünler şu bileşenleri içerir:

 • A vitamini türevi
 • Peptidler
 • Büyüme Faktörleri (2) (İyileşme Sağlayan Bileşener )
 • Retinoid (reçete bazlı)
 • Retinol
Hiperpigmentasyon İçin (Koyu Halkalar)

Güneşin UV ışınlarından kaynaklanan hiperpigmentasyonla (koyu halkalar) mücadele etmek için, aşağıdaki içeriklerin bulunduğu ürünleri tercih edebilirsiniz: (3)

 • C vitamini
 • Soya
 • Niasinamid (B3 vitamini)
 • Azelaik asit
 • Arbutin
 • Hidrokinon
 • Kojik asit
Şişlikler İçin

Şişmiş, kabarmış gözler için çözüm uykunuzu yeterince almak veya yeterince su içmek kadar kolay olabilir. Ancak bunun çözümü için arayışınız cilt bakımı bileşenlerinden yararlanmak olursa, aşağıdaki bileşenlerin şişkinliğin azaltılmasına yardımcı oldukları araştırmalarla kanıtlanmıştır:

 • Kafein
 • Yeşil çay ve kahve berry polifenolleri
 • Dipeptid-2
 • Söğüt otu
Genel Sorunlar ve Endişeler İçin

Göz çevrenizdeki ciltle ilgili daha genel sorunlar ve endişeleriniz için, antioksidanlardanda yararlanabilirsiniz( 4) . Bu güçlü bileşenler ciltteki UV (Zararlı Güneş Işınları, Mor Ötesi Işınlar ) radyasyon, sigara ve kirletici maddeler tarafından tetiklenen serbest radikallerin azalatılmasına yardımcı olur. Dahası, yaşlanma sürecinde yaşlanmayı önleyici anti aging olarak yarar sağlamaya yardımcı olurlar.

Aşağıdaki bileşenleri, aldığınız göz ürünlerinin içerdiğinden emin olun:

 • Yeşil Çay
 • B3 vitamini (niasinamid)
 • C vitamini
 • E vitamini

3. Her Zaman Nazik ve Hassas Olun

Göz makyajınızı çıkarmadan, gözlerinizin etrafındaki cilde göz kremlerinden sürerken nazik olmak önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, gözlerinizin altındaki cilt çok incedir. Bu nedenle, günlük faaliyetlerimizden kaynaklanan ekstra baskı ve ekstra ince çizgilere yol açma potansiyeline sahiptir. Aşağıda cilt bakımı rutininiz sırasında daha nazik olmanın yolları hakkında birkaç ipucunu paylaşmak istiyoruz:

Makyajınızı temizlerken

 1. En sevdiğiniz göz makyaj temizleyicisini pamuklu ped üzerine uygulayın.
 2. Pedi nazikçe cildinize bastırın.
 3. Yavaşça dışarı doğru bir hareketle sürükleyin.
 4. Makyajınız tamamen çıkıncaya kadar tekrarlayın.

Ürünlerinizi cildinize uygularken

 1. Ürününüzü kuş parmağınıza uygulayın.
 2. Ürünlerinizi göz çevresine dolaştırın, göz çevrenizde dolaşın. Üst göz kapağını unutmayın.
 3. Ürün cildinizde tamamen emilene kadar bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

4. Güneşten Korunma Bir Zorunluluktur

Güneşe maruz kalma, cildin yaşlanma sürecinde olumsuz anlamda büyük bir rol oynayabilir ve gözlerinizin altındaki cildin daha koyu olmasınasebep olabilir. (5)

Geniş spektrumlu bir güneş kremi, herhangi bir cilt bakım alışkanlığının vazgeçilmez bir parçasıdır ve her gün uygulanmalıdır. Güneş ışınları bazen dışarıdan çok etki etmeyecek şekilde, zayıf görünse bile(kış günleri), UVA ışınları yine de cildinizde hasara neden olabilir.

Ayrıca, üst göz kapağını unutmamanızda fayda vardır. Güneşten koruyucu uygulamalarda en çok göz ardı edilen bölgelerden biri de göz kapağımızdır.

Makyajın üzerine, özellikle göz makyajı üzerine güneşten korunmak amacıyla güneş kremi sürülmesi külfete dönüşüyorsa, güneş gözlüğü kullanmanız tavsiye edilmektedir. Güneş gözlüğü sadece gözlerinizi değil aynı zamanda etrafındaki hassas cild dokuslarını UVA ve UVB gibi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur (6).

5. Masaj ile Gözlerinizi Şımartın

Eğer yorgun olduğunuzda veya iyi uyumadığınızda şiş ve kabarık gözlerinizi fark edersiniz. Bunun için basit bir masaj hilesi ile gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. (7)

30 saniyelik güzellik masajı: Göz torbaları için lenf drenaj teorisine dayanarak, gözleriniz için yapabilecekleriniz:

 • İşaret parmağınızla ve orta parmaklarınızla hafifçe dokunma, hassas vuruşlar ile(çekiştirmeden veya sürüklenmeden), göz çevrenizdeki bir daireye çok hafifçe, dokunur gibi minik vuruşlar yapın. Bu küçük vuruşlar o bölgeye kan akışını sağlar.
 • Kaşlarınızın üzerinden parmağınızla dışa doğru elmacık kemiklerinize kadar hafifçe bastırarak üzerlerinden geçin. Daha sonra elmacık kemiklerinizin üstünden içe doğru burnunuzun köprüsüne doğru ilerleyin. Gözlerinizin etrafında bu şekilde daire çizerek 3 kez tekrarlayın.
 • Daha sonra orta parmaklarınızla, burnunuzun her iki tarafındaki kaş kemiğinin hemen altındaki baskı noktalarına, kaşlarınızın başladığı yerlere bastırın.
 • Ardından, gözyaşı kanallarınızın hemen yanındaki burun kemiği bölgenize doğru, burun köprünün yukarısına doğru bastırın.
 • Ve orta parmaklarınızla masaj yapın.

Dokunarak yapılan bu masajın rahatlatıcı bir etkisi vardır ve makyajınızı çok fazla bozmadan günün herhangi bir saatinde yapabilecek kadar pratiktir. Gözlerinize zarar vermemek için parmaklarınızı gözünüzün yakınında bulunan hassas cilt boyunca bastırarak sürüklemediğinizden emin olun.

Tüyo: Ekstra rahatlatıcı bir deneyim için, bunu soğuk göz kremiyle yapın .

Bazı genetik faktörlerin dışında, sıvı göz bölgesinde ki sıvı hapsi şişkin gözlere neden olabilir. Bu durum, tuz oranı yüksek bir öğünün, uykusuzluğun ve hatta çok fazla uykunun sonucu olabilir.

Gözünüzün altına bu şekilde masaj yapmak, etrafındaki kan ve sıvı dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Masajın baskısı, bu alanın etrafındaki fazla sıvının drenajına ve şişkinliğin azaltılmasına katkı sağlar,

6. Uyku, Sağlıklı Beslenme, Egzersiz ve Devamlılık

Yaşam tarzınızı değiştirmek ve göz çevrenizdeki cildi korumak söz konusu olduğunda, bazı etkenleri hayatınızın rutini haline getirmenizde yarar vardır.

Aşağıdaki üç öneriyi yaşam tarzı haline getirmeniz çok önemlidir;

 • Daha fazla uyku (Günde 7-8 saat ideal sayılır)
 • Egzersiz (Koşu, yürüyüş, yüzme vs. herhangi bir aktivite)
 • Sağlıklı gıdaları içeren bir diyet listesi hazırlayarak beslenin

Her gece en az yedi ve en kötü ihtimal ile altı saat uyumayı deneyin ve kan dolaşımını iyileştirmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Yeterli uyku ya da egzersiz yapmadığınız zaman, sadece çok daha fazla yorgunluk hissetmekle kalmayıp, aynı zamanda gözlerinizin etrafındaki cildin daha koyu ve büzülmüş olduğunu göreceksiniz.

Aynı zamanda dengeli, sağlıklı bir diyet programı ile beslenmenize dikkat edin. Muz gibi potasyumdan zengin yiyecekleri beslenme programınızdan eksik etmemeniz önemlidir. Her gün yeterince su içmek de vücut için elzemdir.

7. Sigarasız Bir Hayat ile Cilt Bakımı

Sigarayı bırakmak istiyorsanız yukarıda bahsettiklerimizden sonra şu an bir nedeniniz daha var: erken kırışıklıklar, erken yaşlanma belirtileri. Sigara içmek cildinizdeki kan akışını zayıflatarak cildinizin dayanıklılığına ve esnekliğine katkıda bulunan kollajen ve elastin seviyelerine zarar verir. Bunun sonucu olarak da normal yaşlanma sürecini hızlandırabilir. (8)

8. Cerrahi Olmayan Çözüm Önerilerini Tercih Etmek

Topikal tedavilerin işe yaramadığı noktada lazer yenileme ve nöromodülasyondan (Botoks) dolgu maddelerine kadar bir dizi cerrahi yöntemler dışında tutulan seçenekler vardır. (9) Bu prosedürler, kaz ayaklarının kaldırılmasına, gözlerinizin altındaki hacim kütlesinin kaybının sağlanmasına katkı sağlayabilir ve her yönüyle “daha genç” bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Ancak bu yöntemler sonuç verse dahi fiyatları oldukça yüksek olabilir. Botoks seans başına 1500 TL’den başlayabilir, lazer tedavileri seans başına 3.000 TL’den başlayabilir . Ama bu tedavilere başvurmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Tavsiyeler

Göz çevrenize ihtiyacı olan değeri vermenin pek çok farklı yolu var. Nemlendirici ve güneş korumasından daha fazla uyumaya ve 30 saniyelik göz masajına kadar birçok bilimsel yöntemi uygulayarak göz çevrenizdeki cildi iyileştirme yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Kaynaklar

 • Pub Med. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110621/,  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19112801,
 • Healthline. healthline.com/health/beauty-skin-care/hyperpigmentation-treatment, healthline.com/nutrition/antioxidants-explained, healthline.com/health/sunken-eyes, healthline.com/health/beauty-skin-care/massaging-dark-circles-under-eyes, healthline.com/health/beauty-skin-care/laser-skin-resurfacing
 • Bir makale. nature.com/articles/s41370-018-0087-0
 • Quit Smoking. mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/expert-answers/smoking/faq-20058153

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz