İbrahim Saraçoğlu’nun Önerdiği Tirşik Bitkisinin Faydaları

Bilimsel adı Arrow arum olan bu bitki, genel olarak bataklıklarda, akarsular ve göllerin çamurlu kıyı şeridinde bulunur. Yüksek aydınlık alan veya en karanlık gölgeli bölgelerde yetişebilir. Arrow arum şubat ayından eylül ayına kadar çiçek açar. Yaprakları açıkça yuvarlatılmış bive ok ucu şeklindedir. Yapraklar tipik olarak 10 ila 12 inç uzunluğunda ve yarı genişliktedir. İki kat daha büyük olabilirler. Alttaki yaprak beyazımsıdır ve üç belirgin damarı vardır. Yaprakları, 3 metre uzunluğunda olabilen uzun etli saplara kümelenmiştir. Çiçekleri parmak benzeri başak üzerinde küçük ve açık sarıdır.

Ülkemizde Tirşik Bitkisi

yilan-yastigi

Tirşik bitkisi her ilde farklı kültürlere göre farklı isimlerle adlandırılmıştır.

Peki tirşik ne demek?

En çok kullanılan yöresel Tirşik bitkisi isimleri ise ayıkulağı, yılan otu, kabargan, yılanyastığı, nivik olarak bilinir. Bakımı yapılarak düzenli olarak havalandırılan ve sürülüp işlenen topraklarda verimi daha yüksek olduğu görülmektedir.

Tirşik bitkisin halk arasında genellikle ‘’yılan’’ kelimesi ile adlandırılması, tirşik otunu iki çeşidinden birisi olan büyük yapraklı tirşik bitkisinin öldürücü etkisinden ötürüdür. Bitkinin küçük yapraklı olanları ise zehirli olmamakla birlikte çok faydalıdır. Özellikle çiğ olarak yenilen tirşik bitkisi zehir ihtiva edebilmektedir. Çukurova bölgesinde çokça bilinen ve yemeklerde kullanılan bitki doğru kullanım ile yapıldığında etkileri muazzamdır. Zehirli olduğu bilinmesine rağmen doğru yöntemler ile hazırlandığında tam anlamı ile şifa dolu olur. Tirşik bitkisi aç karın ile yendiği zaman bağırsak parazitine ve gastrite çok iyi geldiği bilinmektedir. Fatdalarından yararlanmak için çorbası yapılıp içilebilir.

Tirşik Bitkisinin En Önemli Yararları

Tüm hastalıklara karşı şifa gösterir. Genel olarak faydalarına bakılacak olursa,  iştah açma özelliğine sahiptir. Mide ile birlikte tükürük bezlerinin artmasını sağlar ve mide hazmı sıkıntısı çeken insanlar için birebirdir. İdrar söktürücü olmak ile beraber idrar enfeksiyonlarına karşı da etkilidir. Kansızlığa karşı da çok faydalı bir bitki olan Tirşik, ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Yaraların hızla iyileşmesini ve kısa zamanda kapanmasını sağlar. Vücut direncini arttırır ve kas kramplarına karşı etkinlik gösterir. Doğanın vücudunuza yararlı olan ürünlerinden yararlanmanız son derece önemli. Vücudunuzu yormadan bünyenize yararlı olmayı öğrenmelisiniz.

Kaynaklar

  • plants.ifas.ufl.edu/plant-directory/peltandra-virginica/
  • gobotany.newenglandwild.org/species/peltandra/virginica/

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz