İleri Yaşta Çocuk Sahibi Olan Anneler ve Doğan Çocuklardaki Sağlık Riskleri

ileri yaşlarda gebelik

İleri yaşlarda çocuk sahibi olan annelerin bebekleri, yetişkinlik döneminde daha fazla sağlık riskiyle karşılaşabilir. (1) Bununla birlikte anne açısından ileri yaşlarda gebeliğin de bazı riskleri vardır.
Araştırmacılar, anneleri büyük yaşlarda doğum yapan çocukların, (özellikle de erkek çocukların) ileri yaşlarda diğer çocuklara nazaran kalp sağlığı riskiyle karşı karşıya kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Ancak bu şekilde doğmuş olmanın da başka avantajları vardır.

Yeni bir çalışmaya göre, yaşlı annelerden doğan çocuklar daha sonraki yaşlarda daha fazla kalp riskine sahip olabiliyor.

Kanada’daki Alberta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bunun erkek çocuklar için daha riskli olabileceği sonucuna varmıştır. ve bu raporlar Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanmıştır. (2)

Gelişmiş ülkelerde, ilk çocuklarına doğum yapan kadınların ortalama yaşı giderek artmaktadır. Bu nedenle, araştırmacılar bulgularının nüfus ve sağlığı etkileyecek diğer dış etmenler olabileceğine ve daha fazla incelenmesi gerektiğine inanmaktadır.

Yaşlı annelerin çocukları üzerindeki, özellikle plasental fonksiyonun rolüne odaklanan araştırmacılar bu olumsuz etkilere neden olabilecek mekanizmaları daha da analiz etmeye devam etmektedirler.

İleri Yaş Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Her şeyden önce, geriatrik kavramının ileri yaşlardaki hamilelik söz konusu olduğunda uzun zamandır  tıp dünyasında kullanılan bir etiket olduğunu belirtmeliyiz. Bugün, 35 yaşından sonra her zamankinden daha çok sayıda kadın ve çocuğu vardır. Aile Planlama Merkezlerine göre , ilk bebeklerine 35 ve 39 yaşları arasında sahip olan kadınların sayısı tüm dünyada artış göstermektedir.

Bir kadının ileri yaşlarda meydana gelen hamileliğinde bazı anomali riskleri vardır. Gebeliğini ileri yaşlarda geçiren annelerin karşılaşacağı risklerin bazıları şunlardır:

 • Erken doğum
 • Bebekte düşük doğum ağırlığı
 • Ölü doğum
 • Bebekte kromozomal defekt
 • Doğum komplikasyonları
 • Sezaryen
 • Annede preeklampsi denilen ciddi bir duruma yol açabilecek yüksek tansiyon ve bebek için erken doğum
 • Gestasyonel diyabet

Yapılan Araştırmalar

Araştırmacılar bebek için acil sağlık risklerinin önüne geçmek için çalışırlarken bazı araştırmaları sizlere sunmak isteiyoruz.

Çocuğun yetişkinler gibi daha fazla sağlık problemi olup olmayacağını belirlemek amacıyla yapılan bir araştırmada: çalışmalarını yürütmek için, yaşları 35 yaşındaki kadına eşdeğer yaşlı fareler kullanılarak daha genç erkeklerle çiftleştirilmişlerdir.

4 aylık yavruların kan damarı ve kalp fonksiyonları için test edilmiştir. Araştırmacılar, yaşlı farelerin yavrularının, genç dişi farelerden olan yavrulara göre daha zayıf kardiyovasküler sistem bulgularına sahip olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, erkek yavru farelerin  kalbe giden kan akışının olmasından daha uzun zaman aldığını da bulmuşlardır.

35 yaş üstü kadınlardan doğan çocuklar üzerindeki uzun vadeli etkileri belirlemek için ilk girişim tam kesin olmasa da fareler üzerinde denenmiştir.

Gelecekteki araştırmalarda, aynı şey insan bebekleri için de geçerli olup olmayacağını ölçmek amacıyladiye araştırmalar devam etmektedir. Eğer öyleyse, bu araştırmanın bir sonucu olarak, eğer kanıtlanırsa, yaşlı kadınlardan doğan çocuklar için koruyucu tedaviler geliştirilecektir.

Araştırmacılar, kadınların kalp problemlerine veya bozulmuş kan damarlarına erkekler ile aynı hassasiyeti göstermediğinden, müdahale stratejilerinin cinsiyete göre uyarlanması gerektiğini öne sürüyorlar.

Fakat bazı araştırmacılar az sayıda hayvan kullandıklarını ve fareler ile insanlar arasında birçok farklılığın bulunduğunu, dolayısıyla sağlıklı bir araştırma olmadığını savunmaktadırlar.

35 Yaşından Sonra Gebelik Riskleri

Annelerin yaşları ilerledikçe, hem anne hem de çocuk için sağlık açısından bazı riskler vardır.

Genel olarak doğada dişi varlıklar hayatları boyunca sahip olacakları tüm yumurtaları üretme kapasitesine sahiptirler. Yaşla birlikte, yumurta sayısı ve kalitesi, özellikle insanlarda (kadınlarda 30’lu yaşların ortalarında) belirli yaşlara ulaştıktan sonra düşmeye başlar. Bu, ileri yaşlarda hamile kalmanın zor olmasının bir sonucudur.

35 yaşından sonra, gebelik hipertansiyon, fetal büyüme kısıtlaması ve erken doğum gibi komplikasyon riskleri yükselir.

Anne büyüdükçe kromozomal anormallik olasılığı artabilmektedir. Uzmanlar diyabet ve acil sezaryen doğumunun yaşlı annelerin diğer olası komplikasyonları arasında olduğunu söylemektedir.

Ayrıca yaşlı bir babanın sperminin aynı zamanda daha fazla genetik hata yapma potansiyeline sahip olduğunu belirtmişlerdir.

İleri Yaşlarda (Yaşlı)Ebeveynliğin Avantajları

Günümüzde, 35 yaş ve 40 yaşından sonra hamile kalmış olan pek çok kadın olabiliyor. Bu yaşlı anneler ve babalar için isse iyi haberlerimiz var.

Uzmanlara göre sosyoekonomik duruma bağlı olarak, çocukların koleje gitme olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirten bazı görüşler mevcut. Çocuklar deneyimli ebeveylere sahip olacağından daha az sözlü ve fiziksel ceza ile karşılaşabilirler ve finansal olarak daha istikrarlı olabilirler.

Genel anlamda, yaşça büyük bir babanın çocuğu ile yine büyük yaşta bir anneden doğan çocuğun aynı avantajlara sahip olduklarını dile getirmişlerdir.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, yaşlı anneler ve babalardan olan çocukların daha küçük ebeveynlerin çocuklarına göre avantajlı olabileceğini vurguluyorlar.

2012 yılında geniş çaplı bir gözlem çalışması , daha yüksek anne yaşının 5 yaşına kadar olan çocuklar da daha iyi bir sağlık ve gelişimolduğu sonucuna varmıştır. (3)

Ve 2016’da yapılan bir araştırma , sanayileşmiş ülkelerdeki yaşlı annelerin çocuklarının daha sağlıklı, daha uzun boylu ve genç annelerin çocuklarından daha fazla eğitim aldığını ortaya koymuştur.

Sonuç

Prenatal vitaminler ve doktor takibi hamilelik döneminde hayati öneme sahiptir. Yaşça daha büyük ebeveynler ayrıca doktorlarıyla şeker seviyelerinin kontrolü ve kromozomal anormallikler için standart testler hakkında sürekli iletişimde ve kontrolde olmalıdırlar.

Kaynaklar

 • “Children of Older Mothers” ile başlayan makale. healthline.com/health-news/children-of-older-mothers-health-risks
 • Eurekalert. eurekalert.org/pub_releases/2018-06/tps-cfo060518.php
 • Bir araştırma. bmj.com/content/345/bmj.e5116

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz