Kandaki Kreatinin Seviyesini Düşüren Yiyecekler

kandaki kreatinin

Kreatinin vücuttaki kasların günlük hareketi ile oluşturulan doğal bir atık ürünüdür. Kreatinin kanda ve idrarda bulunur ve böbrekler tarafından vücuttan işlenir.

Vücudun en iyi şekilde çalışması için kanın mümkün olduğunca temiz olması gerekir. Kreatinin oranı yüksek olan kan, insanı üremi gibi hayati tehlikesi olan böbrek rahatsızlıkları için risk altına sokar.

Doktorlar sıklıkla böbreğin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için kreatinin testini kullanır, çünkü kandaki veya idrardaki yüksek kreatinin seviyeleri böbrek ile ilgili bir sorunu işaret edebilir.

Kandaki normal kreatinin seviyeleri vücudunuzun büyüklüğüne ve kas kütlesine göre değişir. Örneğin kreatinin normal değerleri olarak; erkekler için normal bir aralık 0,6 ile 1,2 mg / dl arasında ve kadınlar için normal bir aralık 0,5 ile 1,1 mg / dl arasındadır.

Kreatinin seviyelerini düşürmenin en iyi yolu, altta yatan nedeni tedavi etmektir. Ayrıca kreatinin seviyelerini azaltmak için yardımcı olabilecek birçok diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri de vardır.

Yüksek kreatinin düzeylerine neden olan nedir?

Kreatinin yüksekliği için tedaviler daha az kırmızı et yemekten ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınmaya, doğal diüretik içmeye kadar uzanır.

Rutin kan testleri kreatinin seviyelerini ölçebilir. Doktorunuz genellikle yüksek kreatinin teşhisi için birden fazla test isteyecektir, çünkü bazı ilaçlar, takviyeler ve yiyecekler geçici olarak vücuttaki kreatinin seviyelerini yükseltebilir.

Yüksek kreatinin seviyeleri de çok fazla protein tüketmenin veya ağır egzersiz yapmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Birden fazla test, bir kişinin vücudunda anormal derecede yüksek kreatinin düzeylerinin olduğunu gösteriyorsa, böbreklerinin düzgün çalışmadığının bir işareti olabilir.

Ciddi bir enfeksiyon böbreklere zarar verebilir veya kişi zayıf kan dolaşımı geçiriyor olabilir. Atardamar hastalığının veya ciddi dehidrasyonun neden olduğu düşük kan akışı veya düşük kan basıncı da böbreklere zarar verebilir.

Kronik böbrek hastalığına sahip olan kişler de yüksek kreatinin belirtileri gösterebilir.

Böbrekteki filtrenin (glomerulus adı verilen) zarar görmesi de mümkündür. Bir kişinin kanda kreatinin seviyesi yüksek ancak idrar kreatinin düzeyi düşükse, bu durum glomerülün verimli çalışmadığının bir işareti olabilir.

Bazı hastalıklar ayrıca böbrek ve glomerulusu etkileyebilir ve yüksek kreatinin seviyelerine yol açabilir. Bu hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • şeker hastalığı
 • lupus gibi otoimmün hastalıklar
 • Goodpasture sendromu
 • gut
 • rabdomiyoliz
 • kas distrofisi
 • kan kaybı

Kreatinin düzeyi yüksek olan herkesin bu yüksekliğe yol açan durumu tedavi etmek için bazı çözüm yöntemlerini uygulaması için doğrudan doktorlarıyla ya da aile hekimleriyle görüşmesi esastır. Ayrıca, kreatinin düzeylerini bazı yiyeceklerle doğal yollardan azaltmaya çalışmak da doktor müdehalesinden sonraki en büyük adımlardan biri olabilir.

Kreatinin Miktarını Düşüren Yiyecekler

Bir kişinin kandaki kreatinin seviyesini azaltmaksı için yapabileceği birçok diyet planı ve bu diyet planına ekleyebileceği birçok yiyecek mevcuttur. Kanda kreatinin seviyelerini düşürmeye yardımcı yiyecekler bu konuda öenmli bir rol oynamaktadır.

1. Bitkisel Protein İçeren Besinler

Fasulye, fındık ve tofu gibi bitkisel protein kaynaklarının seçilmesi, kreatinin seviyelerini azaltabilir.

Çok fazla protein tüketmek, aksi halde sağlıklı bir insanda bile kreatinin seviyelerinde geçici bir yükselmeye neden olabilir. Zaten kreatinin seviyelerini yükselten birisinde, seviyeleri daha da artırabilir.

Pişmiş kırmızı et, özellikle leziz ama kreatinin diyetiniz için sıkıntılı bir besin kaynağı olmaktadır. Kırmızı et, doğal olarak kreatin içeren hayvanın kas dokusudur. Eğer diyetine dikkat etmeyen bir kişi olarak bu eti yerseniz kreatinin seviyeleriniz artar. Çok fazla kırmızı et seven biriyseniz, daha çok sebze bazlı yemeklerini tercih etmeniz önerilmektedir. Bu sebeple üre ve kreatinin yükselten bu tür yiyecekler yerine sebze köftesi, vejeteryan köfteler, doyurucu sebze güveç veya mercimek çorbası gibi bitkisel kaynaklı yiyecekleri tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Düzenli olarak büyük miktarlarda protein tüketen insanlar vücutlarında daha yüksek kreatinin seviyelerine sahip olabilir. Bir kişi, tükettiği kırmızı et ve süt miktarını azaltarak veya onları fasulye gibi bitkisel proteinlerle değiştirerek kanındaki kreatinin yüksekliği sorunu çözebilir.

2. Lifli Gıdalar

Çoğu insan lifli besinlerin sadece sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olduğunu bilmektedir, ancak lif, kreatinin seviyelerini azaltmak isteyen insanlar için de faydalı olabilir.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde de belirtilen bir araştırmada lif içeren besinlerin kronik böbrek hastalığı olan insanlardaki kreatinin düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar konuyla ilgili daha uzun vadeli çalışmalar yapılması çağrısında bulundu, ancak bu ilk araştırma diyete lifi eklemek için güçlü bir durum ortaya koyuyor.

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere birçok bitkisel gıda lif içerir.

Kreatin düzeyinin düşmesinde etkili olan bitkilerin başında elma gelmektedir. Elma kandaki kreatinin seviyelerini düşürmeye yardımcı bir meyvedir. Bunun yanında kreatini düşüren meyveler arasında vişne ve nar gibi besinler de yine kreatin miktarını azaltma konusunda oldukça etkili bir konumda yer almaktadır.

3. Su ve Sulu Gıdalar

Çok fazla sıvı alımı böbrek hastalığı olan kişiler için bir sorun olsa da, dehidrasyon ve sıvı eksikliği vücuttaki kreatinin seviyelerini artırabilir. Bir kişinin, içmesi gereken sıvı miktarını belirlemek için doğrudan bir nefroloji uzmanına veya aile hekiminin yönlendirmesi ile görüşülecek uzmanlara danışılması gerekir.

Suyun içilmesi sizin için zevkli değilse, suyu daha lezzetli hale getirmek için bir dilim limon veya salatalık eklemeyi deneyebilirsiniz.

4. Kitosan Takviyeleri

Kitosan, kolesterol için tasarlanmış çeşitli kilo verme karışımları veya takviyeleri içinde bulunur. Yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz hayvanlarının sert dış iskeletinden elde edilen bir şekerdir. Diyet yağlarının ve kolesterolün emilimini engelleyebilir. İlaç için kullanılmaktadır.

Kitosan, obezite, yüksek kolesterol ve Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılır . Ayrıca, yüksek kolesterol , “yorgun kan” (anemi), güç ve iştahsızlık, yüksek fosfor düzeyleri (hiperfosfatemi) ve uyku bozukluğu (uykusuzluk) dahil olmak üzere, böbrek yetmezliği olan hastalarda diyalizin neden olduğu rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Bir çalışma , kitosanın böbrek yetmezliği olan deney farelerinin kanında bulunan kreatinin miktarını önemli ölçüde azalttığını belirtmiştir.

Kitosan takviyeleri doğal olarak kreatinin seviyelerini düşürmek isteyen insanlar için iyi bir seçim olabilir, ancak herhangi bir takviye almadan önce doğru seçenekleri tartışmak ve doktorunuza başvurmak her zaman en iyisidir.

5. Bitkiler

Piyasada çeşitli sağlık talepleri için birçok bitki ve bitkisel ilaç vardır. Tarım Bakanlığı herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için bazı bitkileri  Yasaklanan Bitki Koruma Ürünleri Aktif Madde Listesi adı altında yayınlayarak onaylamadığını da belirtmiştir.

Adaçayı (Salvia), yüksek kreatinin seviyelerini tedavi etmek için kullanılan en önemli bitkilerden biridir. Genellikle geleneksel Çin tıbbında böbrek rahatsızlığı olan insanlara yardım etmek için kullanılır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma , ada çayının insanları böbrek yetmezliğinden koruyabildiğini ve böbreklerin kreatinin işleyebilmesi için güçlendirilmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Adaçayı bitkisi psikoaktif özelliklere sahiptir. Psikoaktif, beynin ve sinir sisteminin çalışma şeklini etkileyerek bir kişinin zihinsel durumunu değiştiren kimyasal maddelere verilen terimdir. Bu nedenle ada çayı dikkatli kullanılmalı ve doktor rehberliğinde tüketilmelidir.

Diğer doğal diüretikler, vücuttaki kreatininlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir, ancak onları denemek isteyen herkes, özellikle kişi ilaç alıyorsa, öncesinde bir doktorla bu durumu görüşmelidir.

Kreatin seviyelerini düşürmeye yardımcı bitkiler:

 • adaçayı
 • karahindiba
 • tarçın
 • ısırgan yaprağı
 • astragalus
 • jinseng
 • hindiba
 • sarı papatya

Diğer Öneriler

Ağırlık egzersizi veya direnç egzersizi gibi yorucu egzersizler, yüksek kreatinin seviyelerine neden olabilir.

Kas aktivitesi kreatinin üretir; kaslar ne kadar çok çalışırsa, o kadar kreatinin kanda kalır. Düzenli egzersiz yapmak sağlık için çok önemli olsa da, fazla egzersiz kandaki kreatinin seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.

2012 yılında yapılan bir çalışma, yoğun egzersizin kan dolaşımında, geçici olarak kreatinin seviyelerini arttırdığını kaydetmiştir. İnsanlardaki yüksek kreatinin seviyelerinin nedenini daha sağlıklı tespit etmek için herhangi bir tedaviyi tamamlayana kadar yorucu faaliyetlerden kaçınmaları en iyisi olabilir.

Sonuç

Yüksek kreatinin seviyelerine ilişkin, çoğu durumda, özellikle de bir kişi yönetilebilir bir tedavi planını ana hatlarıyla belirtmek için doktorla birlikte çalışıyorsa bu yapılabilecek en iyi yöntemdir denilebilir.

Diyet ve yaşam tarzında değişiklik yapmak, bazı yiyecekleri yüketmek bazılarından kalınmak genellikle kreatinin seviyelerinin azalmasına neden olur, ancak altta yatan nedenin tespiti ve bu yönde yapılacak tedavi, kreatinin seviyelerinin uzun vadede dengeli kalmasını sağlamanın tek yoludur.

Kaynaklar

 1. Low Creatinine: What You Need to Know. healthline.com/health/how-to-lower-creatinine
 2. Dietary fiber effects in chronic kidney disease: a systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25387901
 3. CHITOSAN. webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-625/chitosan
 4. Protective effect of sulfated chitosan of C3 sulfation on glycerol-induced acute renal failure in rat kidney. sciencedirect.com/science/article/pii/S0141813014000397
 5. BÖBREK YETMEZLİĞİ: GENEL BİLGİLER. nefroloji.org.tr/folders/file/bobrek_yetmezligi.pdf
 6. Protective effects of Salvia miltiorrhiza on adenine-induced chronic renal failure by regulating the metabolic profiling and modulating the NADPH oxidase/ROS/ERK and TGF-β/Smad signaling pathways. sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874117310243
 7. What Does Psychoactive Mean? verywellmind.com/what-is-psychoactive-22500
 8. DİÜRETİKLER ve BÖBREK. nefroloji.org.tr/folders/file/DIURET%C4%B0KLER-(Sava%C5%9F-%C3%96zt%C3%BCrk).pdf
 9. False Estimates of Elevated Creatinine. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383162/

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz